İlkbaharın gelmesiyle doğanın canlanışını kutlamak için bir buket çiçek almak isteyebilirsiniz, ancak bu güzelliklerin kokusu maalesef birkaç saatle sınırlı kalabilir. Neyse ki, hayatımızı kolaylaştıracak uzun süreli bir çözüm de var: yeni parfümünüz, kenelerin rahatsız edici varlığı kadar dayanıklı!

Evde 20 dakikada tüylerden kurtulun, işte o yöntem! Evde 20 dakikada tüylerden kurtulun, işte o yöntem!

İlkbaharın işgal vakti geldi çattı. Yerler kırkayaklar, karıncalar ve diğer yeşil böceklerle doldu taştı, kış uykusundan uyanarak doğanın yeniden canlanmasını kutluyorlar. Havada ise sığırcık sürüleri, yakında bahçeleri yağmalamak için hazır bekliyor. Keneler ise sessiz sedasız kış uykusundan çıkıp, kan emmek için fırsat kolluyorlar. 

BAHÇENİZİ  KENE  SALDIRISINA HAZIRLAYIN 

Hava ısındığında, kış boyunca diapozda geçirdikleri yaprak yığınlarının içinden çıkan keneler, Lyme hastalığına neden olabilen Borrelia burgdorferi bakterisini taşıyabilirler.

Kenelerden uzak durmanın en etkili yolu tamamen giyinmektedir. Keneler genellikle kırsal alanlarda ve ağaçlık bölgelerde bulunmalarına rağmen, şehirlerde de sıkça rastlanabilirler.

Ancak, bazıları için sorunun etrafından dolaşmak mümkün olmayabilir.

Pantolon paçalarını çorapların içine sokmak ve başa şapka takmak, bahçesinde huzurla zaman geçirmek isteyenler için uygun bir önlemdir.

Keneleri uzak tutmak için sadece dört bitki kullanmak yeterlidir.  

İŞTE KENELERDEN UZAKLAŞTIRACAK 4 BİTKİ

PİREOTU

Yeşil alanlara birkaç hoş sarı dokunuş katan bir bitkidir ve bir metreye kadar büyüyebilir. Bununla birlikte, pireotu aynı zamanda kenelere karşı gerçek bir kovucu görevi üstlenir; nahoş bir koku ve tat yayar. Keneler, pireotuna yaklaştıklarında hemen uzaklaşırlar. Bu, kenelere karşı etkili ve kesin bir çözüm olarak bilinir. 

Lavanta

Güzel kokusuyla tanınır ve Güney Fransa'nın havasını hatırlatır. Ancak, içerdiği uçucu yağlar, özellikle linalool ve linalil asetat gibi bileşenler, kenelerin sinir sistemine saldırarak onları uzaklaştırır. Bu nedenle, lavanta hem bahçenize güzellik katarken hem de keneleri uzak tutmak için etkili bir seçenektir. 

LİMON OTU

Doğu'nun eşsiz kokularıyla keneleri uzaklaştırmada son derece etkilidir. Limon verbena olarak da bilinen bu bitki, kenelerin hoşlanmadığı bir koku yayarak onları uzak tutar. Saksıda veya bahçe toprağında kolaylıkla yetiştirilebilir, böylece hem güzel bir görsel sunar hem de kenelerle mücadelede etkili bir çözüm sağlar. 

BİBERİYE 

Yemeklerimize lezzet katar ve keneleri uzaklaştırır. İçerdiği uçucu yağlar, kenelerin duyusal organlarını tahriş eder ve onları rahatsız ederek kaçmaya zorlar.