Kakao kabuk veya toz formda kullanılabilir. Kakao içerisinde bulunan antioksidan ve flavonoid ile hastalıklarla savaşıyor. İşte kakaonun şifaları...

Kakao kokusu ve lezzetiyle çok aranılan bir besin. Kakaonun birçok kullanım alanı mevcut. Peki kakao faydaları neler? 

KUSURSUZ ÇİKOLATA DENEYİMİ

Kakao çayı, yüksek oranda kafein ve kalori içeren çikolata ve kahveye nazaran lezzetli bir sağlıklı alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Bu çay tamamiyle şeker, kafein, gluten ve süt ürünü içermeyen GDO'suz olarak %100 katkısız ve organiktir. Ve buna rağmen hala doğal tatlılığı ve karşı konulmaz tadı ve aroması ile diğer seçenekler arasında sağlıklı bir seçenek olarak tercih edilmektedir. Kakao çayı, sağlığına dikkat eden çikolata, kahve ve çay severler için mükemmel bir öneridir.

ANTİOKSİDAN VE FLAVONOİD BAKIMINDAN ZENGİN

Yapılan araştırmalar kakao kabuğunun antioksidan ve flavonoid bakımından oldukça zengin olduğunu ve Flavonoider, diğer antioksidanlar gibi hücre hasarlarını iyileştirmekte yardımcı olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak flavonoidler damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı kan dolaşımını ve bilişsel fonkisyonların gelişimini desteklemektedir. Flavonoidler aynı zamanda, kanser, kalp ve damar rahatsızlıkları, astım ve felç riskini oldukça düşürmektedir.

Sıcaklıklar arttı! Çocuklarınızı bu önerilerle koruyun! Sıcaklıklar arttı! Çocuklarınızı bu önerilerle koruyun!

ENERJİ ARTIŞI

Kakao çayı içmek, kafein içermediği için enerjinizi ve mental olarak odaklanmanızı sizi çok etkilemeden arttıracaktır. Yapılan çalışmalara göre kakao kabuğu teobromin olarak adlandırılan maddede bulunan özelliği ile yüksek konsantrasyon sağlamaktadır. Aynı zamanda bu madde kalbi ve beyni uyarıcı değerli biyoaktif bir bileşen olarak bilinmektedir.

DÜŞÜK KAN BASINCI

Üzerinde oldukça bahsettiğimiz gibi kakao kabuğunun içerdiği teobromin bileşeni kan basıncını azaltarak damarların genişlemesini önlemektedir. Aslında yapılan çalışmalarda tansiyon hastalarının az miktarda teobromin tüketimi sadece 1 saat gibi bir sürede kan basıncını düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bir başka çalışma ise 3 haftalık dönemde teorbomi yönünden oldukça zengin olan kakaonun uzun vadede kan basıncını yüksek oranda düşürdüğünü göstermektedir.

MOD ARTTIRICI ÖZELLİKLERİ

Kakao kabukları, mod ve hafıza arttırıcı özelliklerinin keşfedildiği flavonoidler bakımından oldukça zengindir. Yapılan çalışmalar aynı zamanda teobrominin farmakolojik özelliklerde olduğunu ve anti- kanser ve kas rahatlatıcı etkilerinin içerdiğini de göstermektedir.

Editör: Tülay Kara