31 Mart Yerel Seçimlerine 42 gün kala gözler yarın YSK’ya teslim edilecek Meclis Üyesi Aday Listelerine çevrildi. Gaziantep’te siyasi partilerde meclis üyesi adaylarının belirlenmesi için geçtiğimiz hafta sonu yoğun mesai harcadı. AK Parti ile MHP, toplantı üzerine toplantı yaparken, CHP’de ise Genel Merkez düzeyinde görüşmeler gerçekleştirildi.

AK PARTİ’DE ADAY MESAİSİ

İyi Parti'de Cihan Abi Formulü İyi Parti'de Cihan Abi Formulü

Cumhur İttifakı’nın üyesi AK Parti’de Meclis Üyesi Adaylarının tespiti konusunda çalışmalar devam ediyor. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, Gaziantep Koordinatör Milletvekili  ve Grup Başkanvekili Hakan Kahtalı, milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Murat Çetin, İlçe Belediye Başkan Adayları, İlçe Başkanları, meclis üyesi aday adayları ile bire bir görüşmelerini sürdürüyor. Cuma gününden bu yana Gaziantep’te olan AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ve AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül tüm mesaisini adayların belirlenmesi için harcadı.

Listelere son şeklinin verilmesinin ardından listeler 20 Şubat’ta YSK’ya teslim edilecek.

ATAY-BOZGEYİK ETKİSİ

Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) 20 Şubat’ta teslim edilecek olan Meclis Üyesi Listeleri öncesi Cumhur İttifakı’nda liste görüşmelerinde sona gelindi. Edinilen bilgilere göre MHP, Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil Belediye Meclisleri başta olmak üzere tüm belediyelerde grup kuracak. TBMM İdare Amiri ve Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ve MHP Gaziantep İl Başkanı Mustafa Bozgeyik’in ısrarı listelerin şekillenmesinde etkisi oldu.

SONA GELİNDİ

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül, milletvekilleri, TBMM İdare Amiri ve MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, AK Parti İl Başkanı Murat Çetin ve MHP İl Başkanı Mustafa Bozgeyik’in geçtiğimiz hafta sonu katılımıyla bir toplantı düzenlendi.  Toplantıda, Cumhur İttifakı’nın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere İlçe Belediye Meclis Üyesi listeleri için görüşmeler yapıldı. Toplantıda, Meclis üyesi aday listeleri ile ilgili konuda sona yaklaşıldı.  

5+1 UYGULANACAK

Aday Listeleri ile ilgili görüşmelerde MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ile İl Başkanı Bozgeyik’in etkisi büyük oldu. Atay’ın GBB Adayı Fatma Şahin’in Seçim Beyannamesi Açıklama Programında yaptığı konuşmanın da etkisi büyük olduğu öğrenildi. Atay ve Bozgeyik’in üzerinde durmasıyla, meclis üyesi aday listelerinde seçilecek noktada 5 isim ve yedek listede 1 isim olmak üzere 5+1 kuralının uygulanmasını sağladı.

MHP BÜYÜKŞEHİR’DE GRUP KURACAK

20 Şubat’ta YSK’ya teslim edilecek listelerde bir değişiklik olmaması halinde, MHP Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi başta olmak üzere tüm ilçelerde grup kuracak sayıda meclis üyesine sahip olacak. 31 Mart Seçimlerinin Cumhur İttifakı’nın kazanması halinde ise MHP Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde grup kuracak, meclis üyesi sayısı ise 11’e yükselecek.

CHP LİSTEDE ISRARCI

CHP Gaziantep’te heyecan dorukta. Dün düzenlenen Aday Tanıtım Toplantısı öncesi CHP Gaziantep İl ve İlçe Yönetimleri, Genel Merkezde meclis üye listesi ile ilgili temaslarda bulundu. Yapılan görüşmelerde, İl ve İlçe Yönetimleri, 4 Şubat’ta gerçekleşen ön seçimde çıkan isimlerin aynı şekilde  listede yer alması konusunda görüşmeler yaptı.

GAZİANTEP’TEN GENEL MERKEZE AKIN

Edinilen bilgilere göre Gaziantep’te bazı isimler, genç ve kadın kotasının listede uygulanması konusunda görüşmeler yaptı. İl ve İlçe Yönetimlerinin görüşmesi öncesi gerçekleşen temasların sonuçları da Genel Merkezde yankı buldu. Gaziantep İl ve İlçe Yönetimleri, listelerin yanı şekilde uygulanması konusunda ısrarcı olurken diğer yandan Genel Merkezde ise genç ve kadın kotasının uygulanacağı yönünde görüş belirtti.

ADAY TANITIM TOPLANTISI SONRASI GÖRÜŞMELER SÜRECEK

Dün gerçekleşen Aday Tanıtım Toplantısı sonrası İl ve İlçe Yönetimleri, Genel Merkezde Meclis Aday Listeleri ile ilgili kararın verilmesi konusunda toplantı gerçekleştirildi. Toplantının sonucunda çıkan kararın 20 Şubat’ta YSK’ya teslim edilecek listelerde belli olması bekleniyor.

Muhabir: AYHAN DUMAN