Et fiyatları düştü! Et fiyatları düştü!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından duyurulan yeni Kısmen Ödeme Uygulaması, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcıları için büyük bir yenilik getiriyor. Bugün itibarıyla başlayan bu uygulama, katılımcıların hayatlarının önemli dönemeçlerinde—evlilik, konut alımı ve doğal afetler gibi—nakit ihtiyaçlarını karşılamalarına imkan tanıyacak. Uygulama, katılımcıların sistemden ayrılmadan ve tasarruflarına ara vermeden finansal destek alabilmelerine olanak sağlayacak.

 KISMİ ÖDEME İÇİN GEREKENLER VE ŞARTLAR

Katılımcılar, sözleşmeleri bulunan emeklilik şirketleri aracılığıyla bu ödeme için başvuruda bulunabilirler. Başvuru formu, emeklilik şirketlerine iletilmesinin ardından üç iş günü içinde elektronik yollarla sonuçlandırılacak. Katılımcılar, sadece bir kez ve ilk başvurularını sistemdeki beşinci yıldan itibaren yapabilecek. Gerekli belgeler arasında, konut alımı için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nden alınan doğrulama kodlu tapu belgesi nüshası, evlilik için e-Devlet üzerinden alınan nüfus kayıt örneği ve doğal afet durumları için SEDDK tarafından belirlenen belgeler bulunuyor.

ÖDEME TUTARLARI VE GERİ ÖDEME KOŞULLARI

Ödemeler, katılımcının fon paylarının tamamen nakde dönüştürülmesini takiben ilk iş günü hesaplarına yatırılacak. Ancak, katılımcılar taahhütlerini yerine getirmezse aldıkları devlet katkısını faiziyle geri ödemek zorunda kalacaklar. Bu durum, emeklilik, vefat veya maluliyet haricinde sözleşmeyi sonlandıran katılımcıları etkileyecek.

Kaynak: Haber Merkezi