2019 Yerel Seçimleri’nde Muğla Belediyesi’ni hangi partinin kazandığı vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Muğla halkı, 2019 Yerel Seçimleri’nde belediye başkanını seçmek için oy kullanmıştı. Peki Muğla Belediye Başkanlığını hangi parti kazanmıştı? İşte cevabı…

MUĞLA BELEDİYE BAŞKANI HANGİ PARTİDEN?

Muğla İli Belediye Başkanlığı seçimlerinde, Osman Gürün CHP'den aday olarak %36,01 oy oranıyla zafer kazandı. Bu oran, diğer adayları geride bırakarak Muğla'nın yeni belediye başkanını belirledi. İkinci sırada AK Parti'den Mehmet Nil Hıdır %28,42 oy oranıyla yer alırken, bağımsız aday Behçet Saatcı %26,24 oy oranıyla üçüncü oldu. Diğer partilerden adaylar ise daha düşük oy oranlarına sahip olup, başkanlık yarışında üst sıralarda yer alamadılar. Bu sonuçlarla Muğla Belediye Başkanı, Osman Gürün liderliğindeki CHP'den seçilmiş oldu.

CHP ve MHP Heyetleri AK Parti Genel Merkezi'nde CHP ve MHP Heyetleri AK Parti Genel Merkezi'nde

OSMAN GÜRÜN KİMDİR?

Osman Gürün, Muğla Belediye başkanıdır. Osman Gürün, 1948 yılında Muğla'da dünyaya geldi. Eğitim hayatını tamamladıktan sonra 1972 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı yıl ortopedi ve travmatoloji uzmanı olarak Muğla SSK Hastanesi'ne tayin oldu.

1996 yılında SSK Hastanesi'nden ayrılarak Özel Yücelen Hastanesi'nde göreve başladı. Üç dönem boyunca Muğla Tabip Odası Başkanlığı yaptı ve 1997 yılında emekli oldu.

Osman Gürün, 1999 Türkiye yerel seçimlerinde %37 oy alarak CHP'den Muğla belediye başkanı seçildi. Ardından, 2004 Türkiye yerel seçimlerinde %43 oy ve 2009 Türkiye yerel seçimlerinde ise %46 oy alarak belediye başkanlığı görevine devam etti.

Belediye başkanı olarak görevini 31 Mart 2014 tarihine kadar sürdürdü. 2014 Türkiye yerel seçimlerinde CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçime girdi ve kazanarak Muğla'nın ilk büyükşehir belediye başkanı oldu.

Osman Gürün, meslektaşı Gülsüm Gürün ile evlidir ve üniversite mezunu iki çocuk babasıdır. 2019 Yerel Seçimleri'nde de CHP'nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olarak gösterildi ve bu göreve devam etmektedir.

Editör: Fatma Gültekin