Milyonlara ikinci emeklilik fırsatı! Onlar SGK’dan çifte maaş almaya başladı!

Yatırımını o platformda değerlendirenler kısa sürede ikinci emeklilik fırsatına kavuşuyor. 60.000'i aşkın kişinin ikinci emeklilik hakkını kullandığı işte o çift maaş fırsatı…

Bankaların vatandaşlara özel sunduğu bireysel emeklilik sistemi meyvelerini vermeye başladı. Birikim yapmak için farklı bir yatırım aracı arayanlar bireysel emeklilik sistemini kullanarak toplu para veya ikinci emeklilik fırsatı elde ediyor.

Yaşlılık döneminde ek kazanç olarak kullanılabilen bireysel emeklilik sistemi 10 yılı tamamlayan tüm hak sahipleri için aktif hale geliyor. Bugüne kadar 265.672 kişinin faydalandığı BES sistemi SGK'dan emekli olanların çift maaş alabilmesini destekliyor.

İlk kez 2013 yılında başlayan devlet katkısı ile birlikte yatırımı katlanarak çoğaltan bireysel emeklilik sistemi geleceğe dönük daha planlı hareket edebilmeyi sağlıyor. %30'luk devlet katkısı ile birlikte sistemde her türlü piyasa aracı değerlendirilebilir Örnek vermek gerekirse altın, döviz, gümüş ya da hisse senedi gibi yatırımlara yatırım yaparak BES sistemine giriş yapılabiliyor.

BES Sistemine Nasıl Katılınır?

Piyasalarda her geçen gün değer kaydeden döviz kurları ve altın gibi değerli madenler yükseldikçe yatırım da yükseliyor. Üstelik %30 devlet katkısı da aylık yatırılan yatırım miktarına ekleniyor. Bireysel emeklilik sisteminin bir diğer avantajı ise çocuklar için de açılabiliyor olmasıydı.

Ebeveynler tarafından 18 yaş altı çocuklara bireysel emeklilik hesabı açılıp yaşlılık dönemine kadar toplu para birikimi yapılabiliyor. Bireysel emeklilik sistemi temel olarak evlerde kullanılan kumbaralar gibi düşünülebilir. 100, 250, 300, 750 TL fark etmeksizin ufak miktarlarda para yatırılarak içindeki miktar uzun yıllar korunabiliyor.

BES ile Emekli Olmak!

Sistemde 10 yıllık alan ve 56 yaş şartını karşılayanlar emekli maaşını anında alıyor. Bireysel emeklilik sistemi kapsamında bugüne kadar sisteme kayıt olan kişi sayısı milyonları aşıyor ancak içlerinden emeklilik için maaş almaya başlayanların sayısı 265.672 kişi.

Yeni ayla beraber bireysel emeklilik sistemini kullanarak yıllardır biriktirdiği yatırımını artık ikinci emeklilikte kullanmaya başlayan kişiler, ilk maaşlarını almaya başladı. Sisteme ilk kez katılacak olanlar ile yıllar önce katılmış olanların halen faydalanmaya devam ettiği devlet desteği katkı payı olarak birikim üzerine eklenmeyi sürdürüyor. İsteyenler içindeki parayı acil nakit ihtiyacında değerlendirebiliyor.

Ehliyet Affı Nedir? Kimler İçin Geçerli? Ehliyet Affı Nedir? Kimler İçin Geçerli?

Editör: Muharrem Türkoğlu