Türkiye'de temel sorunlardan biri olan sağlıkta şiddet artmaya devam ediyor. Her geçen gün farklı bir şiddet türüyle karşılaşan sağlık çalışanları destek bekliyor. CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, sağlıkta yaşanan şiddete dikkat çekerek, "Dr. Ersin Arslan'ın 17 Nisan 2012 yılında görevi başındayken hastanesinde öldürülmesinin üzerinden tam 11 yıl geçti. Ne yazık ki sağlıkta şiddet sorunu hâlâ çözülmüş değil; tam tersine tırmanarak devam etti, ediyor" ifadelerini kullandı.

"Meriç, Sağlıkta Şiddetin Boyutu Büyüyor"

Sağlıkta şiddetin asıl nedenlerini sıralayan Meriç, Vatandaşların önemli bir kesimi hekim ve sağlık çalışanlarının hakları konusunda bilinçsiz ve duyarsız. Toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. Hekim ve sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hukuki yaptırımlar yetersiz ve şiddet uygulayan kişiler adaletten korkmuyor. Hastane ve sağlık kuruluşlarındaki güvenlik önlemleri yetersiz. Bu yüzden şiddetin boyutu büyüyor. Hekime yardımcı olacak hemşire, tıbbi sekreter ve diğer sağlık personellerinin sayılarının yetersizliğide vakaları artırıyor. Daha birçok neden sayabiliriz. Hiçbir sağlık çalışanlarımıza zarar gelsin istemiyoruz." dedi.

Gaziantep'te vurulan kadın ile ilgili flaş gelişme… Gaziantep'te vurulan kadın ile ilgili flaş gelişme…

“İdari Önlemlerin Alınması Gerekiyor”

İdari önlemlerin alınması gerektiğine değinen Meriç “Panik butonu, X-ray cihazları ile güvenlikli çalışma ortamları sağlanmalı. Hekimin üzerindeki iş yükü azaltılmalı. Çünkü 5 dakikada bir muayeneyle şiddet sona ermez, ermeyecek. Bir hekim günde onlarca hastaya bakıyor. Hekim o beş dakikada bir hastanın sorununu mu anlasın, şikâyetini mi dinlesin, tetkikini mi istesin ya da onların hepsini bilgisayar başında kayıt altına mı alsın?’ Hekimlerimiz mutsuz ve sorunları çok şiddetin azalması için bu sorunlar çözüme kavuşturulmalı" diye belirtti. HABER MERKEZİ

Editör: Barış Kaya