Türkiye, Ocak ayının son günlerinde soğuk hava dalgasının etkisi altına girmiş durumda. Kar yağışının etkili olduğu bazı bölgelerde, diğer bölgeler ise yağışların ne zaman başlayacağını merak ediyor. Meteoroloji tarafından yapılan hava durumu değerlendirmesine göre, 31 Ocak için birçok ile önemli uyarılar geldi.

ŞİMŞEK VE YILDIRIMA DİKKAT

Akdeniz bölgesinde devam eden yağışlar, Doğu Akdeniz siklonu etkisiyle sürüyor. Bugün, Vorticity kuvvetli ve konverjans sahasının üst düzeyde dinamik kararsızlık yaratmasıyla, otomatik olarak siklonik bir yapıya bağlı üst seviye konveksiyon gözlemleniyor. Kıbrıs Rum kesimi ile Türk kesiminin doğusunda ise kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Bu durumda, bölgede şimşek ve yıldırım aktivitesi yaşanması muhtemel görünüyor.

Bugün Mersin, sağanak yağmurun etkisi altına girecek. KıyIlar ve civarında etkili olacak yer yer kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışın ardından yıldırım riski görünüyor.

KAR YAĞIŞI BEKLENEN İLLER

Bugün, kuvvetli kar yağışının etkili olması beklenen bölgeler arasında Adana, Osmaniye ve Hatay yer alıyor. Ayrıca, Hakkari'de de kar yağışının etkisini göstermesi tahmin ediliyor.

MARMARA’DA YAĞIŞ ETKİLİ OLACAK

Marmara Bölgesi'nde ise beklenen yağış sonunda etkisini gösteriyor. İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Çanakkale'nin doğusu ve Balıkesir'in kuzeyi, Kırklareli'nin doğusu deniz etkisiyle hafif yer yer orta kuvvette yağış alacak.

GAFTA Tahkimi GAFTA Tahkimi

Editör: Fatma Gültekin