Seçim sonuçlarının İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami tarafından açıklanmasıyla Pezeşkiyan'ın rakibi muhafazakar Said Celili'nin aldığı yüzde 44,4 oranındaki oyların gerisinde kaldığı belirtildi. Toplamda 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldı ve katılım oranı yüzde 49,8 olarak gerçekleşti.

Mesud Pezeşkiyan, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı ilk paylaşımda İran halkına seslendi: "Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birliktelik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum."

Mesud Pezeşkiyan'ın Hayatı

1954 yılında Mahabad'da doğan Mesud Pezeşkiyan, İran-Irak Savaşı sırasında hem savaşçı hem de doktor olarak hizmet vermiş, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, genel cerrahi ihtisası yapmıştır. Pezeşkiyan, 1994'te ailesini trafik kazasında kaybettikten sonra hayatını çocuklarına adadı.

Siyasi hayatına 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak atanan Pezeşkiyan, 2001'den 2005'e kadar Sağlık Bakanlığı yapmıştır. 2008 yılında Tebriz'den milletvekili seçilmiş, 2016-2020 yılları arasında İran Meclisi Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

Sudan heyetinden Gaziantep ziyareti! Sudan heyetinden Gaziantep ziyareti!

Pezeşkiyan’ın vaatleri

Mahsa Emini'nin ölümü sonrası yapılan bir TV programında konuşan Pezeşkiyan, "Biz çocuklarımızın iffetli olmasını istiyoruz ancak bu davranışlar onları dinden uzaklaştırıyorsa bu yöntemi sürdürmemeliyiz." şeklinde konuşmuş, zorunlu başörtüsü uygulamasının son bulması gerektiğini vurgulamıştır.

Seçim kampanyası boyunca ekonomik ve adalet sorunlarına çözüm bulunacağına dair vaatlerde bulunan Pezeşkiyan, ayrıca internet yasaklarının kaldırılması ve Batı ile ilişkilerin iyileştirilmesi gerektiğini belirtmiştir. 2005'ten sonra İran'da seçilen ilk reformist cumhurbaşkanı olan Pezeşkiyan, yeni dönemde önemli değişikliklerin müjdecisi olarak görülüyor.

Kaynak: Haber Merkezi