Gassan Mesud'un dizileri ve filmleri yeni başlayan bir dizi sonrasında araştırılmaya başlandı. "Mehmed: Fetihler Sultanı" dizisi, 27 Şubat Salı günü yayın hayatına başladı.

Dizide, Osmanlı'nın en önemli hükümdarlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet'in hayatına odaklanılıyor ve farklı tarihi karakterler de yer alıyor, bunlardan biri de Eyüp El Ensari.

Dizinin oyuncu kadrosunda Serkan Çayoğlu, Selim Bayraktar, Fikret Kuşkan, Teoman Kumbaracıbaşı, Kenan Çoban ve Açelya Akkoyun gibi isimler yer alıyor.

Peki, Mehmed: Fetihler Sultanı dizisinde Eyüp El Ensari karakterini kim oynuyor? Gassan Mesud kimdir ve hangi dizilerde ve filmlerde rol almıştır?

GASSAN MESUD KİMDİR, HANGİ FİLMLERDE OYNADI

Tarihin önemli isimlerinden biri olan Eyüp El Ensari, "Mehmed: Fetihler Sultanı" dizisi ile bir kez daha hatırlanıyor. Dizinin yönetmenliğini Şafak Bal üstleniyor. "Mehmed: Fetihler Sultanı", Osmanlı'nın en önemli hükümdarlarından biri olan Fatih Sultan Mehmet'in hayatına odaklanıyor. Dizi, İslam aleminin önemli isimlerinden olan Eyüp El Ensari'nin hayatından kesitler sunacak.

Gassan Mesud, 20 Eylül 1958'de Şam'da doğmuş olan Suriyeli bir oyuncudur. Evli ve bir erkek bir kız çocuğu babasıdır. Mesud'un oyunculuk kariyeri, Suriye'de birçok filmde rol almasıyla tanınmaktadır. Kendisinin yazdığı "Diplomasiyyoun" adlı bir oyun bulunmaktadır. 2005 yılında çekilen "Cennetin Krallığı" isimli filmde Müslüman orduların kumandanı Selahaddin Eyyubi rolünde oynaması, kariyerinde önemli bir dönüm noktası olmuştur.

Ben Bu Cihana Sığmazam Suna gerçek adı ne, Mina Derman kaç yaşında, ne iş yapıyor, aslen nereli Ben Bu Cihana Sığmazam Suna gerçek adı ne, Mina Derman kaç yaşında, ne iş yapıyor, aslen nereli

Gassan Mesud, 2006 yılında Türk yapımı "Kurtlar Vadisi Irak" isimli filmde ve 2007 yılında Amerikan yapımı "Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu" isimli filmde rol almıştır. Halen "Damascus Music and Drama School" ve "High Institution of Theatrical Arts" adlı platformlarda çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Mesud, "Kelebek" filminde de rol almıştır. "Hz. Ömer" dizisinde ise Ebu Bekir rolünü canlandırmıştır. 2024 yılında yayımlanan "Mehmed: Fetihler Sultanı" dizisinde ise Ebu Eyyûb el-Ensarî rolünü canlandırmaktadır.

MEHMED FETİHLER SULTANI DİZİSİ OYUNCU KADROSU

Dizinin kadrosunda Serkan Çayoğlu, Selim Bayraktar, Fikret Kuşkan, Tuba Ünsal, Sinan Albayrak, Kenan Çoban, Bülent Alkış, Esila Umut, Ali Nuri Türkoğlu, Ghassan Mesud, Açelya Akkoyun gibi isimler yer alıyor.

Editör: Tülay Kara