Oyuncu Meghan Markle, oldukça etkileyici ve yoğun bir kariyere sahip. Henüz 11 yaşındayken, bulaşık deterjanı reklamlarındaki cinsiyetçi dilin değiştirilmesi için Hillary Clinton'a bir mektup yazmasıyla dikkat çekti. Daha sonra oyunculuk kariyerine adım atan Markle, "Suits" dizisindeki rolüyle geniş kitlelerce tanındı. Ardından, Büyük Britanya Prensi Harry ile evlenerek dünya çapında tanınan bir isim haline geldi. Bu evlilikle birlikte kraliyet ailesine katılan Markle, medyanın da sıkça ilgisini çekti. İşte kısaca Meghan Markle'ın hayatı...

MEGAN MARKLE KİMDİR?

HAYATI

Rachel Meghan Markle, 4 Ağustos 1981'de dünyaya geldi. Los Angeles'ta doğan Markle, kafkas bir babanın ve Afrikalı-Amerikalı bir annenin kızı olarak büyüdü. Eğitim hayatına özel bir ilkokulda başlayan Markle, erken yaşta cinsiyet eşitliği için kampanyalar düzenlemeye başladı.

11 yaşında, bulaşık deterjanı reklamlarındaki cinsiyetçi dilin değiştirilmesi için Hillary Clinton'a bir mektup yazdı. Bu mektup, kısa sürede dikkat çekti ve üreticiler Procter ve Gamble "kadınlar" kelimesini "insanlar" olarak değiştirdi.

Markle, eğitimine devam ederek 2003 yılında Northwestern Üniversitesi İletişim Okulu'ndan mezun oldu ve tiyatro ile uluslararası ilişkiler alanlarında öğrenim gördü. Üniversite yıllarında, Buenos Aires'teki ABD Büyükelçiliği'nde stajyer olarak çalıştı.

Ünlülerin çok şaşırtan meslekleri! Ünlüler meğer ünlü olmadan önce bu meslekleri yapıyorlarmış... Ünlülerin çok şaşırtan meslekleri! Ünlüler meğer ünlü olmadan önce bu meslekleri yapıyorlarmış...

2002 yılında televizyon kariyerine adım atan Markle, daha sonra "Suits" dizisindeki avukat yardımcısı Rachel Zane karakteriyle tanındı ve büyük bir çıkış yakaladı. Bu rolüyle geniş kitlelerce tanınan Markle, Hollywood'da kendine sağlam bir yer edindi.

EVLİLİĞİ

2011'de Jamaika'da düzenlenen bir törenle TV yapımcısı Trevor Engelson ile evlenen Meghan Markle, iki yıl sonra evliliği sona erdi.

2016'da Büyük Britanya Prensi Harry ile tanışmasıyla hayatı tamamen değişti. Kameraların gözdesi olmasına alışık olsa da, Markle'ın Prens Harry ile olan ilişkisi birçok ülkede büyük ilgi gördü.

Çift, 2017'de nişanlandı ve 19 Mayıs 2018'de Windsor Kalesi'ndeki St. George Şapeli'nde dünya evine girdi.

Düğünden önce Kraliçe Elizabeth, Markle'a Sussex Düşesi ünvanını verdi. 2019 ilkbaharında ilk çocuklarını beklediklerini açıklayan çiftin oğlu Archie Harrison Mountbatten-Windsor, 6 Mayıs 2019'da doğdu.

KRALİYETTEN AYRILIĞI

8 Ocak 2020'de, Kanada'da tatil geçirdikten sonra Meghan ve Harry, kraliyet görevlerinden bazılarını azaltma ve maddi olarak bağımsız olma niyetlerini açıkladılar. Ancak, birkaç gün sonra Buckingham Sarayı, Sussex Dükü ve Düşesi'nin artık kamu fonundan yararlanamayacaklarını ve Kraliyet Üstünlük unvanını kullanamayacaklarını duyurdu. Bu karar, çiftin kraliyet yaşamından uzaklaşma isteği ve yeni bir yaşam tarzı benimseme çabalarıyla ilgili önemli bir dönüm noktası oldu.

Editör: Fatma Gültekin