31 Mart Yerel Seçimleri öncesi Gaziantep’te gözler bugün YSK’ya teslim edilecek Meclis Üyesi Aday Listelerine çevrildi. Listeler ve Belediye Başkan adayları ile ilgili muhalefette belirsizlik hakim. Edinilen bilgilere göre Ankara’da bulunan CHP Gaziantep İl Başkanı Reis Reisoğlu, Şehitkamil İlçe Başkanı Hurşit Yıldırım ve Belediye Başkan Adayları, aday listesinde kota ve kontenjan olmaması noktasında görüşmeler yaparken, İYİ Parti’de ise meclis üyelikleri konusunda hummalı bir çalışma yürütülüyor. İYİ Parti’nin Gaziantep Büyükşehir Adayının kim olacağı ise belli oldu gibi…

LİSTE DEĞİŞECEK GİBİ…

CHP’de Pazar günü yapılan Aday Tanıtım Toplantısı öncesi İl Başkanı Reis Reisoğlu, İlçe Başkanı Hurşit Yıldırım ve Belediye Başkan Adayları Ankara’ya gitmişti. Yapılan görüşmelerde delegelerle gidilen ön seçimde çıkan isimlerin kota ve kontenjan olmadan Meclis Üyesi Aday Listesinde yer alması ile ilgili görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerin sonuç vermediği, Reisoğlu’nun sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ve heyetten edinilen bilgiler listenin değişeceğinin göstergesi oldu.

REİSOĞLU’NDAN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

CHP Gaziantep İl Başkanı Reis Reisoğlu sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, İlçe Başkanı Hurşit Yıldırım ve  kendisinin imzasıyla CHP Genel Sekterliğine verdiği dilekçede, ‘’04.02.2024 tarihinde yapılan Şehitkamil ve Şahinbey Belediye Meclis Üyeliği için delege ile yapılan eğitim yoklamasında çıkan sonucun örgüt iradesini yansıttığı görülmektedir.  Ön seçimde çıkan listelerin uygulanmasını talep ederiz’’ ifadeleri yer aldı.

Acil Satılık Resmi Plakalı Makam Aracı Acil Satılık Resmi Plakalı Makam Aracı

KOTA VE KONTENJAN KULLANILMASIN

Dilekçeye ilişkin açıklamalarda bulunan Reisoğlu, ‘’ Meclis üyeleri sıralaması konusunda ön seçimden çıkan örgüt iradesinin uygulanması, kota ve kontenjan tercihi kullanılmaması konusunda  bir kez daha Genel Merkezi'mizi bilgilendirdim. Gerekli resmi dilekçemi verdim’’ dedi.

LİSTE YENİDEN…

Reisoğlu ve Yıldırım tarafından verilen dilekçeye rağmen Genel Merkez düzeyinde yapılan görüşmelerin sonuç vermediği, listelerin Kadın, Genç Kotasına uygun şekilde yeniden oluşturulacağı ve sabah saatlerinde listenin teslim edileceği öğrenildi. CHP’de yeni listenin parti içindeki gerilimi artırması bekleniyor.

ADAY LİSTELERİ HAZIRLANIYOR

Muhalefetin diğer kanadı olan İYİ Parti’de de durum karışık. Seçimlere 41 gün kala halen Büyükşehir Belediye Başkan adayını belirleyemeyen İYİ Parti, meclis üye aday listelerine yoğunlaştı. Son gün öncesi aday listeleri ile ilgili mesainin bugünde devam edeceği ve listelerin YSK’ya teslim edileceği öğrenildi.

BÜYÜKŞEHİR ADAYI GÜRBAN…

Büyükşehir adayı ile ilgili ise durum netleşiyor… Aday bulma noktasında sıkıntı yaşayan İYİ Parti’nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Mustafa Gürban’ı göstermesine kesin gözüyle bakılıyor. İYİ Parti’nin meclis üyeleri ile birlikte Büyükşehir ve Şahinbey Belediye Başkan Adayını da YSK’ya bildirmesi bekleniyor.

Muhabir: AYHAN DUMAN