LGS için geri sayım başladı. Bu sene 4 Haziran 2023 Pazar günü iki oturum olarak gerçekleşecek olan LGS, 8. sınıf öğrencileriyle velilerin büyük bir heyecanla beklediği bir sınav olarak öne çıkıyor.

LGS'ye girecek olan öğrencilerin sınav öncesinde dikkat etmeleri gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. İşte LGS öncesi son taktikler, öneriler ve yapılması gerekenler...

LGS öncesi yapılması gerekenler listesi aslında karmaşık değil. Ancak sınav başarısını artırmak için uzman önerilerini dikkate almak önemlidir.

Ortaokul öğrencileri radyasyonu önleyen projeleriyle TÜBİTAK finalinde Ortaokul öğrencileri radyasyonu önleyen projeleriyle TÜBİTAK finalinde

DERS ÇALIŞMAK NE ZAMAN BIRAKILMALI?

Bazı eğitimciler sınavdan belirli bir süre önce ders çalışmanın bırakılması gerektiğini savunsa da, çocuk eğer test çözerek zihnini meşgul edebiliyorsa, bunu yaparken kendini rahat hissedebilir.

EBEVEYNLER SAKİN KALMALI

Ebeveynlerin çocukların kaygı ve stresle başa çıkabilmesi için öncelikle sakin kalmaları ve çocuklarına güvendiklerini hissettirmeleri önemlidir. Ancak, baskı yapmadan sorumluluk yüklemek de önemlidir. Bu nedenle, ailelerin çocuklarına zaten kaygılı oldukları bu dönemde daha da stres yapmamaları büyük bir önem taşır.

DIŞARIDAN YEMEK YEMEYE KISA BİR SÜRE ARA VERİN

Sınav öncesi son günlerde dışarıdan beslenme alışkanlığınızı bir süre ara vermek, beslenme düzeninizle ilgili risk almamanızı sağlayabilir. Evde hazırlanan yemekler ve sıvı gıdalarla beslenmek, mide sağlığınızı koruyarak sınav esnasında beklenmedik sorunlarla karşılaşmanızı önleyebilir.

GEÇ KALMAYIN

Sınav günlerinin vazgeçilmez sorunlarından biri olan geç kalmak endişesi, her zaman mevcuttur. Bu durumu önlemek için gerektiğinde bir gün önceden aynı saatte yola çıkarak süreyi hesaplamak mümkündür. Ancak her durumda, sınav sabahı trafiğini göz önünde bulundurarak çok daha erken yola çıkmak önemlidir.

GEÇ SAATLERDE UYUMAYIN

Eğer geç saatlere kadar uyuma alışkanlığınız varsa, sınav öncesinde uyku düzeninizi ayarlamak için erken hareket etmeniz önemlidir. Geceden yorgun ve az uyumuş bir şekilde sınav sabahına başlamak, ciddi bir risk oluşturabilir.

ÇOK KALABALIK BİR ŞEKİLDE OKULA GİTMEYİN

Aileler, çocuklarına destek olmak istedikleri sınav gününde, sınavın yapılacağı okula gitmek için çok kalabalık gruplar oluşturmak yerine 1-2 kişi ile gitmeyi tercih etmelidir. Bu, çocuk için daha sakin ve odaklanmış bir ortam sağlayabilir.