GASMEK’ten YKS’de gururlandıran başarı GASMEK’ten YKS’de gururlandıran başarı

Bu yıl, LGS merkezi sınavına 1 milyon 38 bin 544 öğrenci başvurdu, bu öğrencilerin 992 bin 906'sı sınava katıldı. Katılım oranı %95,61 olarak gerçekleşti.

LGS kapsamında, lise tercih süreci 28 Haziran  itibarıyla başladı ve 17 Temmuz Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar devam edecek. Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz'da duyurulacak.

NASIL TERCİH YAPILACAK?

Tercih işlemleri, öğrenci ve veliler tarafından https://e-okul.meb.gov.tr adresi üzerinden veya herhangi bir ortaokul ya da imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilebilir. Tercihler, yapıldıktan sonra ilgili ortaokul müdürlüklerinde onaylanmalıdır.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Öğrencilerin liselere yerleştirilmesi üç farklı yöntemle yapılacak: yerel yerleştirme, merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullara yerleştirme.

Yerel yerleştirmelerde, öğrencilerin ikamet adresleri, Okul Başarı Puanları (OBP) ve devam-devamsızlık durumları dikkate alınarak, kayıt alanları içinde yer alan çeşitli okul türlerinden en fazla 5 tercih yapılabilir. Bu tercihlerden en az birinin yerel yerleştirmeden olması zorunludur.

Yerel yerleştirme ekranlarında yeşil renk öğrencinin ikamet ettiği kayıt alanındaki okulları, mavi renk komşu kayıt alanındaki okulları ve kırmızı renk ise diğer okulları gösterecek.

Öğrenciler, "yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar" ekranından ilk tercihlerini yapacak. İlk üç tercih, kayıt alanından olmak üzere, toplamda en fazla 5 okul seçilebilir. Bir okul türünden (Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) maksimum 3 okul tercih edilebilir.

Merkezi yerleştirmede ise, merkezi sınav sonucuna göre puan üstünlüğüne dayalı olarak belirlenen kontenjanlar dikkate alınarak yerleştirme yapılacak. LGS puanı ile öğrenci alacak okullar Türkiye genelinde tercih edilebilecek. Bu okulların toplam kontenjanı 203 bin 638 olarak belirlendi ve Türkiye genelinde 2 bin 525 lise bu kapsamda öğrenci alacak.

2024 Yılı “Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu” için tıklayınız!

Kaynak: Haber Merkezi