Küresel Piyasalar Toparlandı

ABD Merkez Bankası'nın bu yıl faiz indirimine başlayacağına dair beklentilerin artmasıyla küresel piyasalar toparlandı. Son iki hafta içinde en yüksek seviyelere ulaşan altın fiyatları, güne yine yükselişle başladı.

“Ons Altında Beklenti 2.280 Dolar”

İslam Memiş, altın piyasalarındaki son durumu değerlendirerek, "Altın onsu 2363 dolarda. Beklentimiz 2280 dolardı. 2293 dolara düştü. Buradan yükselişini sürdürdü. 2340 direncini kırdı. Toparlanmak isteyen bir ons altın var," şeklinde konuştu.

Emekli Maaş Zammında Önemli Gelişme! Emekli Maaş Zammında Önemli Gelişme!

Kuyumcularda İğne Atılsa Yere Düşmüyor

Tatil öncesi TL gram altının fiyatı 2420 liraya düştü. Bu dönemde Memiş, "Al, bu fırsatları serbest piyasada bulamazsın," diyerek yatırımcılara çağrıda bulunmuştu. Şu an TL gram altının fiyatı 2514 lira oldu. Bayram öncesi ve sonrası döneme bakıldığında gram altında değer 100 lira arttı. Tatil öncesi uyarıları dikkate alarak altın pozisyonlarını kapatanlar doğru tercih yaparak açık tutmadı. Memiş, temmuz ayından itibaren gram altında 2 bin 600 ve 2 bin 700 lira, yıl sonunda ise 3 bin ve 3 bin 500 lira seviyelerini beklediklerini ifade etti.

Altın 2 bin 700 lirayı aştığında kuyumcularda uzun kuyruklar yaşanacak. 3 bin lira seviyesine ulaşıldığında kuyumcularda kuyruklar oluşmaya devam edecek. Maalesef bu durum, toplumun finansal okuryazarlık seviyesinin yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Kaynak: Haber Merkezi