Gaziantep’te geçtiğimiz gün Gaziantep Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Şıh Mehmet Bayraktar, Gaziantep Veterinerler Odası Başkanı Meltem Peri,  Gaziantep Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birliği Başkanı Osman Türkman, Gaziantep Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Şimşek ve Gaziantep Kasaplar Odası Başkanı Bekir Özsert’in katılımıyla düzenlenen toplantıda Kurban fiyatları belirlendi.

FİYATLAR DUDAK UÇUKLATTI

Alınan karara göre, göre Gaziantep’te kurbanlıkta canlı hayvan kilogram fiyatı, Tosun için 255, Düve için 245, Hallik Toklu için 250, Diğer Irk Toklu için 240, Çebiç/Teke için 240, Koyun-Keçi için ise 200 TL oldu. Bu hesaba göre Gaziantep’te 50 kilogram ağırlığında kurban alan vatandaşın cebinden çıkacak para ortalama 12 bin 500 TL olacak.

Kasaplar kırmızı ete yüzde 30 indirim yaptı Kasaplar kırmızı ete yüzde 30 indirim yaptı

Kesim Fiyatları Da Fırladıkurbanlik Aa 1597320

KURBAN FİYATLARINA TEPKİLER PEŞ PEŞE GELDİ

Kentte açıklanan Kurban fiyatları ile ilgili Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü harekete geçerken, bir tepki de Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’ndan gelmişti. Tahmazoğlu açıklanan fiyatları fahiş fiyat olarak nitelendirirken, gerekmesi halinde şehri dışından uygun fiyata kurbanlık getirerek vatandaşlara sunacaklarını anlattı.

Kurban fiyatlarının ardından kesim fiyatları da belli oldu. Gaziantep Kasaplar ve Celepciler Odası tarafından açıklanan Kurban Kesim Ücretleri şöyle;

Büyükbaş kesim: 4000 TL

Dana Kemikten Ayırma : 2000 TL

Koyun Kesim: 800 TL

Et İşleme Kilogramı: 60 TL

Kıyma Çekim Ücreti Kilogram başına: 20 TL

AYHAN DUMAN