Uzmanlar, kurbanlık alırken aşağıdaki noktalara dikkat edilmesini öneriyor:

Öncelikle, kurbanın duruşuna dikkat edilmeli. Canlı bir kurbanın dik, sağlam ve hareketli olması önemli bir kriterdir. Ayrıca, ağız ve burundan akan salya gibi belirtilerle hastalık olup olmadığı anlaşılabilir. Bu nedenle, kurbanlık seçerken sağlıklı bir hayvanın tercih edilmesi önemlidir.

Gaziantep'te sahte plaka operasyonunda 5 kişi yakalandı Gaziantep'te sahte plaka operasyonunda 5 kişi yakalandı

Bunun yanı sıra, besi hayvanın genel durumu da gözlemlenmelidir. İyi beslenmiş, bakımlı ve temiz bir kurbanlık seçilmelidir. Uzmanlara göre, kurbanlık hayvanın cildinde yara veya bere olmamalıdır.

 Tüyleri parlak, düzgün ve yatık olmalıdır. Bu, hayvanın sağlıklı bir şekilde beslendiğini ve bakımının yapıldığını gösterir.

Ayrıca, kurban edilecek hayvan geviş getiriyorsa sindirim sistemi çalışıyor demektir. Bu da hayvanın sağlıklı olduğunun bir işareti olarak kabul edilir.

Gebelik durumu olabileceğinden, dişi hayvan seçmemeye özen gösterilmelidir. Gebelik durumu, kurbanlık hayvanın et kalitesini etkileyebileceği için tercih edilmemelidir.

 Kurbanın canlı ve hareketli olması, sağlıklı olduğunun bir göstergesidir.

Aşırı miktarda salya veya burun akıntısı olan hayvanlardan uzak durulmalıdır.

Kurbanlık hayvanın genel durumu gözlemlenmeli, yeterli beslenip beslenmediği ve bakımının düzgün yapıldığı kontrol edilmelidir.