"Bulutla sizi gölgelendirdik, kudret helvası ve bıldırcın indirdik."

Bakara suresi 57. ayette bahsedilen 'kudret helvası', İsrailoğulları'nın Mısır'dan çıkıp yeni yurt ararken aç kalmaları üzerine, Allah'ın onların bulundukları yere gönderdiği bir rızıktır. Ancak, İsrailoğulları bu lütuf karşısında nankörlük etmiş ve kudret helvasını hoş görmemişlerdir. Bu durum, Allah'ın verdiği nimetlere karşı şükretmeme ve nankörlük örneği olarak yorumlanabilir.

Dünyanın En Büyük ve En Yaşlı 2700 Yıllık Çınar Ağacı Dünyanın En Büyük ve En Yaşlı 2700 Yıllık Çınar Ağacı

KUDRET HELVASI NEDİR?

Kudret helvası, aslen gerçek çam balı yiyen arıların ürettiği bir bal türüdür. Bu bal, çam balı tüketen kişilerin farkına bile varmadan aldıkları bir besindir. Araştırmacılar, bu balın aslında ılgın ağaçlarında yaşayan iki tür böcek tarafından üretildiğini ve geceleri yapraklardan toprağa düştüğünü belirtmektedirler. Dr. Boedenheimer, kudret helvasının kişniş tohumu şeklinde olması ve gece yağması gibi özelliklerinin, Tevrat'ta bahsedilen kudret helvasıyla uyumlu olduğunu ifade etmektedir.

EVLİYA ÇELEBİ'DEN KUDRET HELVASI HAKKINDA BİLGİLER

"Bütün çam dallarında beyaz beyaz ve diş diş olup biter ve bu çamlarda bir tür kurtcağız hâsıl olup çamların dalların delik delik delip yerler. Sonra mezkûr kurtlar, çam kabukları ve sürgünleri üzerine sıçıp beyaz beyaz ballar dallar üzere bitişip kalır. Sonra reâyâ, mevsiminde bu çamlara çıkıp bu balları kutulara koyup kalan ballar ki ağaçlarda kalıp bu vilâyetin arıları o çamistan dağlara düşüp balları taşıyıp kovanlardaki yuvalarına götürüp külçe petek bal ederler ki dünyanın dört bir yanına 'Sığla ve Sivrihisar balı' diye meşhurdur, hoş rayihası misk ve ham amber gibidir. Ve bu dağlarda arıların kanat gürültüsünden dağlar ve bağlar sadâ verir. Ve hazır helva gibi kurt ballarını arılar toplayıp kovanlar içinde yirmişer ve otuzar vukıyye gömeç balı olur ve gayet beyaz tülbent gibi süzme bal olup ayân ve eşrâfa hediye götürürler."

KUDRET HELVASI HANGİ ANLAMI İFADE EDER?

Kudret helvası, Türkçe olarak düşünüldüğünde yiyene güç veren anlamı taşısa da aslında "yaratıcı kuvvetiyle meydana gelen" manasındadır.

KUDRET HELVASI NASIL TÜKETİLİR?

Kudret helvası, çocukluğunda Siirt Pervari'de Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'nın anlattığı gibi, meşe yapraklarından toplanıp yuvalak bir şekil verilerek yenilebilir. Ayrıca toplandıktan sonra su ile kaynatılarak da tüketilebilir. Bu işlem sonucunda hafif koyu renkli ve pekmez kıvamında bir yapı elde edilir.

Editör: Tülay Kara