Bankaların son zamanlarda pos cihazı kullanan işletmelerin komisyon oranlarını artırması, kredi kartı kullanan vatandaşlar arasında dikkate değer bir etki yaratmaya başladı. Bu durum bazı işletmelerin ürün fiyatlarını artırarak tüketicilere yansımasına neden oldu. İşte detaylar:

Kredi Kartı Kullanıcılarına Önemli Uyarı: Herkesi İlgilendiriyor!

Bir süredir bankaların pos cihazı kullanan üye işletmelerin komisyon oranlarını artırması, vatandaşlarla işletmeler arasındaki alışveriş sürecine de etki etti. Kredi kartıyla alışveriş konusunda işletmelerin geliştirdiği yeni alışkanlıklar ortaya çıkarken, Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Ergün Kılıç, son dönemde kredi kartlarından alınan komisyonlara ilişkin şikayetlerde artış yaşandığını belirtti.

Kılıç, kredi kartlarının kullanımının Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik tarafından belirlendiğini vurgulayarak, "Bankalar, pos cihazı kullanan üye işletmelerin komisyon oranlarını son dönemde yükseltti. Bazı işletmeler kredi kartındaki komisyon artışını tüketicilere yansıtmaya başladı. Bu yasal değil. Komisyonsuz alışveriş bizim hakkımız." şeklinde konuştu.

Kredi kartlarındaki komisyonun zaman zaman tüketicilerle işletmeler arasında gerginliğe neden olduğunu ifade eden Kılıç, bazı işletmelerin ise camlarına "Kredi kartı geçersizdir" ibaresi astığını bildirdi.

"Yasal Yollara Başvuracağız"

Kılıç, banka ile işletme arasındaki komisyon ücretinin tüketicilere yansıtılmasının mağduriyete ve hakların ihlaline neden olduğunu dile getirdi. "Bu gelişmeler tüketici alışkanlıklarını da değiştiriyor. Komisyon ödemek istemeyen vatandaş, ücreti IBAN üzerinden şirketin hesabına havale ediyor. Bazı işletmeler bu yöntem sonrasında fiş de vermiyor. Bu da vergi kaybına yol açıyor." dedi.

Kılıç, "Kredi kartıyla alışveriş yaparken ek komisyon alan işletmeleri tespit ederek yasal yollara başvuracağız. Tüketicilerin mağduriyetini gidermek için gereken her türlü adımı atacağız. Tüketicilerin haklarını korumak ve adil bir alışveriş ortamı sağlamak amacıyla her türlü çabayı göstereceğiz. Tüm tüketicileri haklarını bilmeye ve ihlalleri derneğimize bildirmeye çağırıyoruz." dedi.

Altınla yarışıyor İşte dünyanı en pahalı baharatı Altınla yarışıyor İşte dünyanı en pahalı baharatı
Editör: Muharrem Türkoğlu