31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından AK Parti’de başarısızlığın muhasebesi yapılıyor. Kızılcahamam’da kampa giren AK Parti’de Ekim ayında kongreler için start verilecek. Kongre tarihinin büyük oranda netleşmesinin ardından gözler Gaziantep’e çevrildi. İl Başkanlığı koltuğu boş olan Gaziantep’te, İl ve İlçelerde değişim yaşanıp yaşanmayacağı merak konusu oldu.

Gaziantep günlük defin listesi! 10 Haziran 2024 tarihinde Gaziantep'te kaç kişi hayatını kaybetti? Gaziantep günlük defin listesi! 10 Haziran 2024 tarihinde Gaziantep'te kaç kişi hayatını kaybetti?

AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Kızılcahamam’da kampa girdi. Genel Merkez, milletvekilleri, bakanlar, il ve ilçe teşkilatlarının tam kadro katılımı ile gerçekleşen kamp, dün sona erdi. Kampta önemli mesajlar çıkarken, Ekim ayında kongrelere start verilmesi de büyük oranda kararlaştırıldı. AK Parti’de Ekim ayında başlayacak İlçe kongrelerinin ardından 2025 yılında Büyük Kongreye gidecek.

TAYYAR KARARI DEĞERLENDİRDİ

AK Parti MKYK eski Üyesi ve Gaziantep eski Milletvekili Şamil Tayyar, Kızılcahamam kampında olgunlaşan kararı değerlendirdi. Tayyar, ‘’Hazırlıklara bakılırsa. AK Parti’de ilçe kongreleri Ekim’de başlayacak, büyük kongre seneye yapılacakmış. Bu arada ‘Türkiye Buluşmaları’ olacakmış. Bu planlamadan maksimum faydayı sağlama konusunda iyimser olmadığımı belirtmek isterim. Aşağıdan yukarıya doğru gecikmeli bir yeniden yapılanma tasarlanıyor anlaşılan. Oysa yeniden yapılanma yukarıdan aşağıya doğru olmalıydı. Yaşanan olumsuzlukların birinci derece müsebbipleri sigaya çekilmeden, kararlarda görece daha az etkisi olanlardan başlamak hatalı olur. Hele süreci fail/failler yürütecekse… Bu hata FETÖ mücadelesinde de yapıldı. Yukarıdaki karar verici sorumlular ayıklanmadan alt kademeler asli faillere emanet edilmişti.’’

ARZU EDİLEN SONUCU GETİRMEZ

‘’Türkiye Buluşmaları’na değinen Tayyar, ‘’Değişim talebinin ileri tarihe ötelendiği süreçte il il dolaşmak da arzu edilen sonucu doğurmaz kanaatindeyim. Tabanda heyecan yok, hayal kırıklığı had safhada. Nitekim teşkilatları dolaşan parti yöneticileri de eskisi gibi ilgi görmüyor. Bu görüşmeler ‘gaz alma’ şeklinde yorumlanıyor. Kimi yöneticiler de bunu gizlemiyor, ‘herkes aynı şeyi söylüyor, biz de gaz almaya geldik’ diyorlar, açık açık. Koca partinin düşürüldüğü hale bakın, yazık. Keşke hızlı bir şekilde kongre süreci tamamlanıp yeni kadrolarla Türkiye adım adım gezilseydi, müthiş bir rüzgar estirilebilirdi. Karar resmileşmeden fikirlerimi paylaşmak istedim. Artık hayırlısı…’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Hatice Zengin