Tabii, haber metnini profesyonel bir şekilde revize edebilirim:


Ezidiler, Geleneksel "Kırmızı Çarşamba Bayramı"nı Mardin, Şırnak ve Batman'da Kutladı

Mardin, Şırnak ve Batman illerinde yaşayan Ezidiler, geleneksel olarak kutladıkları "Kırmızı Çarşamba Bayramı"nı coşkuyla karşıladılar.

20240417 2 63452274 99873596 Thumb

Mardin'in Midyat ilçesindeki mezarlıkları ziyaret eden Ezidiler, bayram dolayısıyla haşlanmış yumurtaları boyayıp mumlar yakarak anlamlı bir ritüel gerçekleştirdiler.

Güven ve Çayırlı Mahallesi'ndeki sosyal tesislerde düzenlenen bayramlaşma programında, renkli kıyafetler giyen Ezidiler halay çekip bir araya geldiler, aynı zamanda yemeklerini de paylaştılar.

Bu hafta vizyona giren filmler nelerdir? Bu hafta vizyona giren filmler nelerdir?

Midyat Kaymakamı Ömer Faruk Özdemir, bayramlaşma programına katılarak vatandaşların bayramını kutladı ve gelecekte de bu birlikteliğin devam edeceğine olan inancını dile getirdi.

Programa katılanlardan Edibe Çakmak, Almanya'dan gelerek bayramı kutladığını belirtti ve devletin sağladığı imkanlar için minnettarlık duygularını dile getirdi.

Programa, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Alptekin, İlçe Emniyet Müdürü Orhan Koç ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Kalender Savaş Ünal da katıldılar.

Şırnak'ta Kutlamalar

Şırnak'ın İdil ilçesi Mağara köyünde yaşayan Ezidiler de Kırmızı Çarşamba Bayramı'nı köy meydanında gerçekleştirdikleri etkinlikle kutladılar.

Vatandaşlar, mezarlık ziyaretinde bulunup mum yaktılar ve dualarını edip dileklerde bulundular. Renkli kıyafetler giyen kadınlar daha sonra çeşitli renklere boyadıkları yumurtaları tokuşturup halay çektiler.

Batman'da Coşku

Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Oğuz köyünde yaşayan Ezidiler, bir araya gelerek bayramlaştılar.

Evlerde kurulan sofralarda bir araya gelen aileler, farklı renklere boyanmış ve pişirilmiş yumurtaları tokuşturarak bayramlarını kutladılar.

Ayrıca, misafirlere bereket getirmesi amacıyla beyaz ve kırmızı iplerden örülmüş bileklikler hediye edildi.

Köyde yaşayan İlyas Kartal, Ezidi bayramı olan Kırmızı Çarşamba'yı kutladıklarını ve bunun dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Batman'da da özel bir gün olduğunu belirtti. Yumurtalarını doğanın renklerine uygun olarak boyadıklarını ifade etti.

Editör: Muharrem Türkoğlu