188 bin ailenin kiracı olduğu Gaziantep’te ortalama konut fiyatı 2 milyon 834 bin 493 TL, ortalama kira bedeli ise 13 bin 827 TL oldu…

Bir Gayrimenkul Değerlendirme sitesi tarafından Kira getirisinin en yüksek olduğu iller açıklandı. En yüksek kira getirisinde ilk 10 şehir arasında İstanbul yer almazken; ilk sırada Ankara yer aldı. Ankara'yı, Tekirdağ, Bilecik, Kilis, Şanlıurfa, Manisa, Gaziantep, Ağrı, Siirt ve Yozgat takip etti.

GAZİANTEP’TE KONUT FİYATLARI FIRLADI

Endeksa verilerine göre, Gaziantep’te ortalama konut fiyatının 2 milyon 834 bin 493 TL oldu. Gaziantep Nisan 2024 sonu itibarıyla son bir yıl içerisinde kiralık konutların kiraları yüzde 86,21 arttı. Aynı özelliklerdeki ortalama kiralık konut kiraları 13 bin 827 TL, ortalama kiralık konut büyüklüğü 128 metrekaredir.

GERİ DÖNÜŞ SÜRESİ 14 YIL

Gaziantep’te kiralık konutların ortalama metrekare birim kirası Nisan 2024 sonu itibarıyla 108 TL oldu. Aynı özelliklere sahip kiralık konutların geri dönüş yani amortisman süreleri 14 yıl seviyelerinde gerçekleşti.

EV SAHİBİ OLMA UMUTLARI BAŞKA BAHARA

2,5 milyondan fazla sayıda insanın yaşadığı Gaziantep’te kiralık ev bulmak giderek zorlaşıyor. Ev sahiplerinin talep ettiği yüksek kira bedelleri nedeniyle ev bulmakta güçlük yaşayan vatandaş, bankaların yüksek kredi faizleri ve yüksek konut fiyatları ile birlikte ev sahibi olma umutlarını da bir kenara bıraktı.

GAZİANTEP’TE 522 BİN AİLE YAŞIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Türkiye’de Hanehalkı sayısı ve Hane halklarının İkamet Ettikleri Konutlardaki Mülkiyet Durumuna Göre Dağılımına ilişkin veriler yayımlandı. Söz konusu verilere göre Türkiye’de hanehalkı 25 milyon 329 bin 833 sayısı oldu. Gaziantep’te ise konutlarda ikamet eden hanehalkı sayısı ise 522 bin 947 oldu.

GAZİANTEPLİLERİN YÜZDE 55’İ KENDİ EVİNDE İKAMET EDİYOR

TÜİK’e göre ülke genelinde 15 milyon 384 bin 812 hanehalkı kendi evinde ikamet ediyor. Gaziantep’te ise 290 bin 44 kişi kendi evinde ikamet ediyor.  Kentte kendi evinde ikamet eden hane halkı oranı yüzde 55,46’ oldu.

Google Türkiye: Yapay zeka devrimi Türkiye ekonomisine milyarlarca TL katkı sağlayacak Google Türkiye: Yapay zeka devrimi Türkiye ekonomisine milyarlarca TL katkı sağlayacak

KİRACILARIN ORANI YÜZDE 36 OLDU

TÜİK tarafından açıklanan verilerde kiracıların durumu da yer aldı. Buna göre, Türkiye'de İkamet Ettikleri Konutlarda Kiracı Olan Hanehalkı Sayısı 6 milyon 991 bin 720 oldu.

188 BİN AİLE KİRACI

Gaziantep’te ikamet ettikleri konutlarda kiracı olarak ikamet eden hanehalkı sayısı ise 188 bin 756 oldu. Gaziantep bu hanehalkı sayısı ile Türkiye’de 6.sırada yer aldı. Kentte  İkamet Ettikleri Konutlarda Kiracı Olan Hanehalkı Oranı ise yüzde 36,09 oldu. Gaziantep bu oran ile Türkiye’de 3.sırada yer aldı. Bu oran ile Gaziantep, İstanbul ve Batman’ın ardından Türkiye’de en fazla kiracı oranına sahip iller arasında yer aldı.