Fahiş kira artışlarının önüne geçmek amacıyla getirilen yüzde 25'lik zam sınırı hakkında merak edilenler şöyle:

Kirada Yüzde 25 Zam Sınırı Sürecek mi, Ne Zaman Bitiyor? 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı bir TV programında kira artışlarına getirilen yüzde 25 sınırı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, kiracıları yakından ilgilendiren bu düzenlemenin, 1 Temmuz'da sona ermesi beklenen yüzde 25 zam sınırına ilişkin, "Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM'de yüzde 25 ile sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu" ifadelerini kullandı.

Dolar ve Euro Haftaya Nasıl Başladı! İşte 15 Nisan 2024 Güncel Döviz Kur Fiyatları… Dolar ve Euro Haftaya Nasıl Başladı! İşte 15 Nisan 2024 Güncel Döviz Kur Fiyatları…

Yüzde 25 Sınırı Devam Edecek mi?

Adalet Bakanı, arabuluculuk sistemiyle ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarına çözüm bulunduğunu belirterek, "Bu tartışmaları sona erdiren bir uygulama başlattık. 1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak" dedi.

'69 Bin 239 Anlaşma Sağlandı'

Kira davalarında arabuluculuk konusunda da bilgi veren Bakan Tunç, "1 Eylül'den itibaren kira davalarında arabuluculuk uygulamasını başlattık. Kiracı ya da kiraya veren eğer hem kira miktarıyla ilgili hem de tahliyeyle ilgili bir dava açmak istiyorsa, dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğunu getirdik. Tüm Türkiye genelinde kira uyuşmazlıklarında arabulucuya başvurular, 1 Eylül'den itibaren şu ana kadar 21 Şubat itibarıyla 129 bin 259. Arabulucuya başvurular olmasaydı bunların hepsi davaya intikal edecekti. Bu 129 bin 259'dan 69 bin 239'u anlaşmayla sonuçlandı" şeklinde konuştu.

Editör: Ebru Kont1