Koca Karıdan 100 Milyon Dolarlık Vurgun: Evimi Sattım, Şimdi Kirada Oturuyorum!

Dolandırıcılık Vakası Bir Kez Daha Gündemde

Ankara merkezli bir güneş enerjisi üretimi ve gayrimenkul alım satımı şirketi, iddialara göre 2020-2021 yılları arasında sosyal medya üzerinden yayınladığı reklamlarla yaklaşık 50 bin kişiden 'kar payı ortaklığı' adı altında toplamda 100 milyon dolar topladı. Ancak, paralarını alamayan üyelerin sayısı arttıkça şirket sahipleri G.C.Ç. ve eşi A.Ç. tarafından tehdit edildiği iddiaları ortaya çıktı. G.A., H.Ç., ve N.A. gibi şirket yöneticileri de bir süre sonra mağdurlarla iletişimlerini kesip ortadan kayboldu.

Düzensiz Hurda Taşıyan Tırlara Ceza Düzensiz Hurda Taşıyan Tırlara Ceza

Mağdurlar Hukuki Süreç Başlattı

Şubat ayında Adana'dan Ankara'ya giden 20 mağdur, yaşadıkları haksızlıkları savcılıkta dile getirdi. Şikayet dilekçesinde, 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurma', 'Tehdit', 'Güveni kötüye kullanma', 'Dolandırıcılık', 'Nitelikli dolandırıcılık', 'Evrakta sahtecilik', 'Resmi evrakta sahtecilik' ve 'Vergi Usul Kanunu'na muhalefet' suçlamaları yer aldı. Mağdurlar, şirket yetkililerinin kendilerini Çiftlik Bank gibi saadet zinciri mantığıyla dolandırdığını iddia etti.

Suç duyurusunda bulunan 20 kişinin ardından, birçok mağdur da avukatları aracılığıyla 5 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. Ancak, şirket sahipleri G.C.Ç. ve eşi A.Ç.'nin 1 aydır ifade vermek üzere adliyeye gitmedikleri öğrenildi.

"Evimi Sattım, Kiracı Oldum"

2012 yılında evini ve babasından kalan arsasını satıp şirkete 100 bin dolarlık kripto para yatıran Suat Şimşek (32), yaşadıkları hayal kırıklığını şu sözlerle ifade etti: "Bize kar marjıyla güzel işler yapacaklarını söylediler. Küçük yatırımlar yaparak kar elde edeceğimizi düşündük. Ancak, paralarımız gelmemeye başladı. On binlerce mağdur var ve yaklaşık yüz milyon dolarlık bir dolandırıcılık vakası var. Ben evimi sattım, şu anda kirada oturuyorum. Suç duyurumuzu zaten yaptık, biran önce yakalanmalarını istiyoruz."

Editör: Muharrem Türkoğlu