Denetimler ve Sağlıksız Üretim Yapan İşletmeler

Şahinbey Belediyesi’nin sosyal medya hesabında, süt ürünleri üreten bir işletmeye yapılan zabıta denetimi paylaşıldı. Sağlıksız koşullarda üretim yapan bu işletmeye yönelik eleştiriler artarken, Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, işletmenin izin ve ruhsatı olmadığını belirterek, sağlık koşullarına uymayan işletmeyi süresiz olarak kapattıklarını açıkladı.

Taviz Yok

Geçtiğimiz günlerde Şahinbey Narlıtepe Mahallesi'nde İl Orman ve Tarım Müdürlüğü ve Şahinbey Zabıta ekipleri, süt ürünleri üreten bir işletmeye denetim gerçekleştirdi. Sağlıksız koşullarda üretim yapan, ruhsatsız ve izinsiz bu işletmeye 146 bin 337 lira para cezası kesilirken, işletme süresiz kapatıldı. Karayılan, “Hijyen konusu önemli. Bu konuda asla taviz verilemez. Sağlıksız gıda üretenlere müsaade etmiyoruz” diye konuştu.

Belediyelere Teşekkür

Karayılan, sahada ciddi çalışmalar yaptıklarını ve tüm belediyeler ile işbirliği içinde olduklarını vurguladı. “Bütün belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Zaman zaman kolluk kuvvetlerinden de destek istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir yoğurtçuya 9 adet ceza yazdık, bize 16 el ateş etti. Narlıtepe Mahallesi'nde sağlıksız koşullarda üretim yapan işletme izin belgesi ve ruhsatı olmadan kaçak üretim yapıyordu. 220 kilo peynir, 245 kilo sade yağ, 375 kilo yoğurt ve 200 kilo süt imha edildi. Özbay yoğurtlarıyla buranın bir ilgisi yok, sadece onların kovalarını kullanmışlar” dedi.

Üreticiye Destek ve Eğitim Programları

Sudan heyetinden Gaziantep ziyareti! Sudan heyetinden Gaziantep ziyareti!

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, güvenilir gıdaya erişimin herkesin hakkı olduğunu yineleyerek, hem tüketicilere hem de üreticilere destek verdiklerini belirtti. “Gaziantep Tarım İl Müdürlüğü'nün üretim izni verdiği tüm tesislerde üretilen ürünler güvenle tüketilebilir. Biz sadece tüketiciye değil, üreticiye de destek veriyoruz. Yerel üreticilerin sağlıklı ve güvenilir ürünler üretmesini teşvik ediyoruz. Bu kapsamda, üreticilere yönelik eğitim programları ve destek paketleri sunuyoruz. Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, gelecekte de güvenilir gıda teminini sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yeni projeler ve yenilikçi yaklaşımlar ile halkımızın yanında olacağız” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi