Ekmek diyabet ve obeziteyi etkilen en önemli sebeplerden nedenlerinden biri. Doyurmak yerine acıktıran ekmeğin zararlarını Karatay açıklıyor. İşte detaylar...

BAĞIMLILIK YAPIYOR VE ÇOK KİLO ALDIRIYOR

Prof. Dr. Canan Karatay, katıldığı bir yayında sıklıkla tüketilen ancak bağımlılık yapıcı özelliklere sahip olduğunu belirttiği besini ve bu besinden nasıl uzaklaşılacağını anlattı.

Sağlıklı yaşama dair önemli bilgiler paylaşan Karatay, Ferda Yıldırım'ın YouTube kanalında konuk olarak yer aldı.

Profesör, ekmeğin içerdiği bazı maddelerin vücutta bağımlılık yaratabileceğini ifade etti.

Ayrıca, ekmeğin tüketimini azaltmak için önerilerde bulunan Karatay, insanların bu gıdayı sıkça tükettiklerini ancak aslında tüketmemeleri gerektiğini vurguladı.

Bu meyve bağışıklığınızı demir gibi yapıyor! Bu meyve bağışıklığınızı demir gibi yapıyor!

NASIL BIRAKILACAK?

Prof. Dr. Canan Karatay, ekmek tüketimine dair tehlikeleri dile getirirken, "Ekmeklerin hepsi ilaçlı ve tehlikeli. Birden bırakmak mümkün değil ancak yavaş yavaş azaltarak terk edilebilir," dedi. Karatay, damak zevkinin de bu bağımlılığı desteklediğini belirtti ve damak tadını değiştirmek için bir yöntem önerdi: "Ağzınıza kristal kaya tuzu koyup emin, bu şekilde damaktaki umami denen beşinci duyuyu tatmin edebilirsiniz." Bu duyuyu ilk kez bir Japon hekimin keşfettiğini ekledi.

Karatay ayrıca, yiyeceklerde sıkça bulunan ve bağımlılık yapıcı özellikleri olan maddeleri sıraladı: "Glutamat, yani Çin tuzu ve früktoz, yani mısır şurubu şekeri bu bağımlılığı körüklüyor. Sürekli bu maddeleri içeren yiyecekleri tükettiğinizde, vücudunuz daha fazlasını istiyor. Bu, endüstrinin bir oyunu, sizi bağımlı hale getiriyor. Ekmek bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığı kadar güçlü olabilir. 'Doyamıyorum' diyenlere tavsiyem, günde on köy yumurtası yemeleridir; bununla birlikte başka bir şeye ihtiyaçları kalmaz."

Ayrıca Karatay, yemeklerin yanında pilav ve ekmek yerine ev yapımı turşu ve soğan tüketilmesini önerdi, "Ekmek ve pilav yemeyin; onun yerine ev turşusu ve soğan yiyin," şeklinde konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ