Anavatanı Hindistan olan karabiber, Piperaceae familyasına ait bir bitkinin kurutulup ezilerek yemeklerde ve ilaçlarda baharat olarak kullanılan yuvarlak meyvesidir. Karabiber meyveleri sıcak iklimlerde kolaylıkla yetişebilir ve beyaz rengi de mevcuttur. Potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri açısından zengindir. Karabiber güçlü antiinflamatuar etkilere sahiptir ve vücudun A vitamini ihtiyacının %70’ini karşılayabilir. Karabiber hoş bir koku ve tada sahip olup Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biridir. Karabiberin özellikle keskin bir tadı vardır ve alternatif tıpta çare olarak kullanılır. Boğaz enfeksiyonları, üst solunum yolu rahatsızlıkları ve iltihaplanma gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan doğal ilaçların başında gelir. C vitamini açısından da zengin olduğundan güçlü bir antioksidandır.

Karabiberin faydaları nelerdir?

- İnatçı öksürük ve soğuk algınlığı sırasında vücutta artan enfeksiyonlu hücre sayısı kemiklerde birikerek vücudu zayıflatabilir. Boğazdaki iltihabı artırarak kaşıntıya neden olur. Ancak karabiber C vitamini içerdiğinden enfeksiyonlu hücreleri vücuttan temizleyebilir.

- Karabiber, sindirime ve kilo kaybına da yardımcı olan diyet lifi içerir. Hazırlanan salatalara karabiber eklemek metabolizmayı hızlandırır. Veya yoğurtla karıştırıldığında mide asidini dengeler. Bağırsak florasını azaltır. Kabızlık ve ishali önler.

Toz Taşınımına Dikkat! Toz Taşınımına Dikkat!

- Güçlü bir antioksidan olduğundan serbest radikalleri vücuttan temizler. Dolayısıyla hücrelerin deforme olmasını engeller. Hücre mutasyonlarını önleyerek kanser hastalıklarının gelişmesini engeller.

- Karabiber enfeksiyonlu hücrelerin oluşumunu engeller. Bu, ağzınızda ve dişlerinizde mikroorganizmaların oluşmasını önler. Diş çürümelerini önler. Ayrıca dişlerin sararmasını da engeller.

- Zerdeçal, karabiber ve bal karışımı hem akciğerleri temizler hem de sigara içme isteğini azaltır. Bu karışım vücudun nikotin ihtiyacını azaltır ve aynı zamanda deforme olmuş hücreleri yeniler.

- Karabiberin, modern zamanların en yaygın zihinsel sorunları olan stres ve depresyonun etkilerini azaltmada ve sinir hücrelerini sakinleştirmede büyük faydaları vardır. Karabiber anti-depresan özelliklere sahiptir ve sağlıklı beyin fonksiyonlarını destekler.

-Göz sağlığı için en etkili vitamin A vitaminidir. Özellikle A vitamini korneayı korur. Görmeyi arttırır. Bu nedenle vücudun her gün A vitaminine ihtiyacı vardır. Karabiber bu konuda en etkili besindir.

- Karabiber cilt ve saç sağlığına iyi gelerek saç dökülmesini ve kepek problemlerini önler.

Karabiber limon karışımının faydaları nelerdir?

Kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerin bu karışımı tüketmeden önce bir uzmana danışması gerekmektedir. Aksi halde bu karışım kan basıncını arttırabilir. Yüksek tansiyona neden olabilir. Bunun dışında bu karışım hızlı kilo vermek isteyenler için de ideal bir karışımdır. Ayrıca bu karışım yemek borusundan bağırsaklara kadar olan bölgeyi temizler. Mesanede kum ve taş oluşumunu engeller. Vücudu temizler ve hastalıklara karşı bağışıklık kazandırır.

Karabiber kullanımı

Karabiber mevsimsel rahatsızlıklara doğal bir çözümdür ve tahıl olarak kullanıldığında daha da etkilidir. Karabiber salatalarda ve yemeklerde de kullanılır ve keskin acı bir tada sahiptir. Karabiber, özellikle domates soslu yemeklerde baharat olarak kullanılır. Karabiber Doğu kültürünün ayrılmaz bir parçasıdır ve toz biberden daha popülerdir. Ayrıca karabiber bir yemek kaşığı glikoz pekmezi ile haşlanıp yenilebilir. Bu karışım boğazı virüslerden, özellikle de bulaşıcı olanlardan temizler.

Karabiber zararlı mıdır?

Kronik mide sorunu yaşayan kişilerin karabiber tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışması gerekmektedir. Aksi takdirde mide yanmasına neden olabilir. Fazla tüketildiğinde yarardan çok zarar verebilir. Hava sıkışmasından bağırsak düzensizliklerine kadar olumsuz sağlık sorunlarına neden olabilir.

Editör: Ebru Kont1