Doktorlar, kanser teşhisi konulan hastalar için çeşitli beslenme önerilerinde bulunuyor. Genel olarak, tüm doktorların ortak tavsiyesi işlenmiş gıdalardan ve şekerden uzak durulması yönünde. Çünkü şekerli yiyecekler tüketildiğinde vücut daha fazla insülin üretir ve bu hormonun enflamasyonu ve kanseri tetiklediği biliniyor. Bu nedenle uzmanlar, kanserden korunmak için şekersiz bir beslenme planı öneriyor. 

Karsinojen kelimesi son yıllarda en sık duyduğumuz tehlikeli bir terim haline geldi. Havadaki maddeler, sofradaki yiyecekler, içecekler, kumaşlar ve genel olarak yaşamımızdaki her şeyde kimyasal bileşenler bulunabilir. Bu bileşenler karsinojenik etkiye sahiptir. İşte kanseri tetikleyecek ürünlerin listesi...

SOFRADA KANSERİ TETİKLEYEN ÜRÜNLER LİSTESİ 

Konserve ürünler

Unlu mamuller 

İşlenmiş et ürünleri(Pastırma, salam, sosis) 

Makarna 

Ekmek 

Patates kızartması

İŞLENMİŞ ETTEN UZAK DURUN!

Birçok araştırma, işlenmiş et tüketiminin kanser riskini artırdığını ortaya koyuyor. Pastırma, salam, sosis gibi işlenmiş etler ve konserve veya tatlandırılmış herhangi bir et, kolon kanseri riskini yükseltebilir. Uzmanlar, bu sonuca ulaşmak için 800'den fazla çalışmayı inceledi. Arada bir sosisli sandviç yemek sorun yaratmaz, ancak işlenmiş et tüketimini olabildiğince sınırlamak önemlidir. Tuzlanmış, fermente edilmiş, kurutulmuş veya tütsülenmiş gıdaları da sınırlamaya çalışın.

Gaziantep’in gizli hazinesi! Gaziantep’in gizli hazinesi!

ÇITIR ÇITIR DEMEYİN

Sofrada bağımlılık yaratan bir ürün varsa, o ürün kansere davetiye çıkarabilir. Örneğin, patates gibi bazı sebzeler yüksek sıcaklıklarda pişirildiğinde akrilamid adı verilen bir kimyasal ortaya çıkabilir.

Yiyecekleri altın sarısı veya koyu kahverengi yerine açık ten rengine kadar pişirerek, kızartma işlemini ve tüketim miktarını azaltabilirsiniz. Özellikle cips gibi paketlenmiş gıdalardan kaçınmak önemlidir. 

Editör: Tülay Kara