Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli statülerde istihdam edilen kamu personeli sayısı 5 milyon 101 bin 689'a ulaşıyor. Bu da esnek ya da uzaktan çalışma sisteminin milyonlarca kişinin hayatını doğrudan etkilemesi bekleniyor.

Mehmet Simsek Kamuda Tasarruf Icin Dugmeye Basti 17223125 1057 M

Hazırlanan esnek çalışma yönetmeliği taslağına göre kamuda altı farklı model öne çıkıyor: "esnek çalışma", "değişken zamanlı çalışma", "yoğunlaştırılmış çalışma", "uzaktan çalışma", "kısmi zamanlı çalışma" ve "akademik eğitim amaçlı çalışma". Bu modeller, farklı ihtiyaçlara ve çalışma koşullarına uyum sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

İkramiyeler Hesaplara Yatacak, Kamu Işçisinin Gözü Ödenecek Tutarda… İşte Hesaplara Yatacağı Tarih

Peki kamuda esnek çalışma nasıl uygulanacak? Özellikle İstanbul'da cuma günleri trafikte ciddi bir azalma yaşanıyor ve bu durum özel sektörde de başarıyla uygulanıyor. Bu uygulamanın bütün bakanlıklarda gerçekleştirilebileceğini, internet tabanlı uygulamalar kullanan bakanlıklarda esnek çalışma modellerinin getirilebileceğini vurguladı. Büyükşehirlerdeki uzun yolculukların ve zaman kayıplarının da uzaktan çalışma modeliyle azaltılabileceğini belirtti.

0X0 Ilave Tediye 1 Taksit Miktarlari 2024 4Dli Taseron Kamu Iscisine Zamli Zamli Tediye Odemesi Ne Zaman Hangi Tar 1706169852022

Taslağa göre birden fazla çalışma modeli üzerinde durulduğunu belirten Bayram, bu modellerin esnek çalışma, değişken zamanlı çalışma, uzaktan çalışma ve hibrit çalışma olduğunu ifade etti. Önerilen sistemde, bir günün tatil edilmesi veya uzaktan çalışma yöntemiyle esnek çalışma modelinin mümkün olabileceğini belirtti.

Kamuda uygulanacak esnek çalışma modelleri, verimliliği artırmak ve çalışanların motivasyonunu yükseltmek amacıyla tasarlanmıştır. Bu sistem, kamu çalışanları ve ailelerinin hayatını olumlu yönde etkilemeyi hedeflemektedir.

Türkiye ham petrol taşımacılığında zirveye çıkıyor Türkiye ham petrol taşımacılığında zirveye çıkıyor