Moriwaki'nin bu uyarıları, deprem farkındalığının artırılması ve depreme dayanıklı binaların inşasının önemini bir kez daha gündeme getirdi.

İstanbul ve Ege Bölgesi Uyarısı

İstanbul'da olası bir deprem nedeniyle kentten ayrılmayı düşünenlere seslenen Moriwaki, Ege Bölgesi'nin de fay hattı riski taşıdığını belirtti. "İzmir depreminde asıl fay daha kırılmadı. Türkiye'nin fay hattı haritası kıpkırmızı. Nereye gidiyorsa tehlikeli" ifadesini kullanarak, Ege Bölgesi'nin de deprem riski taşıdığına dikkat çekti.

Dikey Yerine Yatay Mimari Önerisi

Moriwaki, Türkiye'de dikey mimari yerine yatay mimariye geçilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle nüfusun yoğunlaştığı İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde, depreme dayanıklı binaların inşasında yatay mimarinin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. "Yatay yapı yapmak lazım. Türkiye, Japonya'dan iki kat büyük. Japonya hem ada ülkesi hem de yanardağ çok var. Buna rağmen insanlar küçük evlerde yaşamaya çalışıyor" diyerek yatay mimarinin avantajlarına dikkat çekti.

Sismik İzolatörlerin Önemi

Deprem sırasında binaların hasarını azaltmak için sismik izolatörlerin önemine değinen Moriwaki, inşaat sürecinde sismik izolatörlerin kullanılmasının depremin verdiği hasar katsayısını düşürebileceğini belirtti. İzolatör maliyetlerini düşürmek için inşaat halindeyken binalara monte edilmesini tavsiye etti.

Depreme Hazırlık ve Farkındalık

Moriwaki, deprem farkındalığının artırılması için hükümet, okullar ve aileler düzeyinde bilinçlendirme faaliyetlerinin hız verilmesi gerektiğini vurguladı. "Kabul etmek lazım 'Allah korusun tekrar gelmesin' değil, 'Allah korusun tekrarı kötü olmasın' demeli" diyerek depreme hazırlıklı olmanın önemini vurguladı. Deprem farkındalığının artması ve hazırlık yapılması durumunda hasarın yüzde 70 oranında azaltılabileceğini belirtti.

Gaziantep'te kurban kesim ve satış noktaları belirlendi! Gaziantep'te kurban kesim ve satış noktaları belirlendi!

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki'nin uyarıları, Türkiye'nin deprem riskine karşı daha fazla hazırlık yapması gerektiğini gösteriyor. Özellikle İstanbul ve Ege Bölgesi'nin deprem riski taşıdığına dikkat çeken Moriwaki, deprem farkındalığının artırılması ve binaların depreme dayanıklı hale getirilmesi için çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirtti. Bu uyarılar, Türkiye'de deprem riskine karşı bilinçlendirme ve hazırlık faaliyetlerinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Editör: Ebru Kont