Yoshinori Moriwaki adlı Japon deprem uzmanı, Doğu Anadolu Fay Hattı'nın ilerisinde deprem riski bulunduğunu belirterek, bu risk altındaki şehirler arasında Bingöl, Karlıova, Muş, Bitlis gibi önemli yerleşim birimlerinin olduğunu belirtti. Özellikle bu şehirlerde, geçmişte yaşanan depremlerde binaların büyük hasar gördüğünü ifade eden Moriwaki, depreme dayanıklı yapılar inşa edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yoshinori Moriwaki

Uzmanın Önemli Uyarısı

Yoshinori Moriwaki, Siirt'te düzenlenen bir sempozyumda Doğu Anadolu Fay Hattı'nın ilerisinde deprem riskinin ciddi olduğunu vurgulayarak, "Bingöl, Karlıova, Muş, Bitlis gibi şehirler bu bölgeye dahil edilebilir." dedi. Ayrıca, Türkiye ve dünya genelinde yaşanan depremlerle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Deprem-30

Bina Durumları ve Yapı Denetimi

Deprem riskine karşı alınabilecek önlemler arasında yapı denetimlerinin büyük önem taşıdığını belirten Moriwaki, 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerde yapı denetim sistemi geçen binaların hasar gördüğünü ancak çökmeyi başardığını ifade etti. Ancak, yapılan işlerin doğru ve düzgün bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayarak, izinsiz bina oranının yüzde 50'nin üzerinde olduğunu belirtti.

Yoshinori Moriwaki'nin bu uyarıları, Türkiye'nin deprem riski altında bulunan bölgelerinde acil eylem planları oluşturulması gerekliliğini bir kez daha göstermektedir.

CHP’li meclis üyesinden CHP’li Şehitkamil Belediyesine şok suçlama CHP’li meclis üyesinden CHP’li Şehitkamil Belediyesine şok suçlama

Editör: Muharrem Türkoğlu