Gaziantep Büyükşehir'de Sürpriz Gaziantep Büyükşehir'de Sürpriz

 İYİ Parti, aday tanıtım toplantıları ile yeni 31 Mart 2024 yerel seçim adaylarını açıklıyor. Peki, İYİ Parti Gümüşhane adayı kim? İYİ Parti Gümüşhane Belediye Başkan adayı kimdir?

 

İYİ PARTİ GÜMÜŞHANE ADAYI KİM?

İYİ Parti Gümüşhane adayı henüz açıklanmadı.

İYİ PARTİ HAKKINDA

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye'de faaliyet gösteren bir siyasi partidir. Resmi kısaltması "İYİ Parti" şeklindedir ve simgesi güneş ile parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenerek yazılmasıdır. TBMM'de 38 milletvekili ile temsil edilmektedir ve genel başkanı Meral Akşener'dir.

Parti, Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) ayrılan tanınmış isimler tarafından kurulmuştur. MHP'den ayrılan isimler arasında kurucu genel başkan Meral Akşener ve ilk genel başkan yardımcısı Koray Hakkari bulunmaktadır. Partinin kuruluşu, 2017 anayasa referandumundaki 'Evet' oyu çağrısı ve MHP'nin genel başkanı Devlet Bahçeli'nin yerine başka bir genel başkan getirilmesi için düzenlenen bir kurultayın ardından gelişmiştir.

İYİ Parti, genel olarak etnik milliyetçiliğe karşı ılımlı sivil milliyetçiliği desteklemektedir. Parti, kendisini siyasi yelpazenin merkezinde olarak tanımlar ve Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yakın ilişkilerinin olumlu bir gündem olduğunu savunur. Ayrıca, Türkiye'nin Batı Bloku'nun bir parçası olması gerektiğini vurgular. Üçüncü taraf kaynaklar, partiyi siyasi yelpazenin merkez sağında veya sağ kanadında olarak tanımlamıştır.

Özellikle parlamenter sistem ve yargının bütünlüğünü koruması konusuna büyük önem veren İYİ Parti, MHP ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) muhalif olan sağcı seçmenler için "alternatif bir kapı" olarak görülmektedir.

Editör: Fatma Gültekin