Başlıca yatırım araçlarına alternatif olarak, yatırımcılar ellerindeki sermayeyi değerlendirmek amacıyla sıradışı bir tercihe yöneliyor. Geleneksel olarak altın, hisse senetleri, gayrimenkul ve döviz gibi araçlara yönelenler, son dönemde ilginç bir eğilimle karşılaşıyor.

Yatırımcılar arasında popüler hale gelen yeni bir tercih, çakmalar olarak dikkat çekiyor. Hızlı ve pratik bir şekilde parayı değerlendirmek isteyenler, çeşitli kalitelerdeki çakmaları tercih ediyor. Bu çakmaların fiyatları kalitesine bağlı olarak değişiklik gösteriyor ve en uygun seçenekler 300-400 TL civarında başlıyor. Bu durum, bir çift çakmanın yaklaşık bir gümüş fiyatına denk geldiğini gösteriyor.

Aylık 14 bin lira ödeyerek TOKİ’den ev sahibi olun, o banka düşük faizli kredi veriyor Aylık 14 bin lira ödeyerek TOKİ’den ev sahibi olun, o banka düşük faizli kredi veriyor

Niksar’da yaşayan Fatih Sözen çakmakların artık yeni bir yatırım aracına dönüştüğünü ve fiyatlarının artacağını belirterek, “9 yıldır bu işi yapıyorum. Yaşanan enflasyon yükselişi ve serbest piyasa hareketliliği nedeniyle bütün ürünlerin fiyatında artış yaşanıyor. Fiyatı en çok artan ürün ise ürünleri oldu. Mesela bugün 70 80 liraya sattığımız çakmaktılar, 300 400 TL bandına yükseldi. Ocak’ta asgari ücrete zam gelecek olması ile birlikte eminim ki bu yükseliş sürecek, bütün ürünleri de bunun etkisini göreceğiz yani.

300 TL’lik bir çakmak 400 ila 500 TL kadar olacak. Bütün ürünlerde bunu yaşayacağız ve göreceğiz. Yani bugün 300 TL’ye aldıysak 350 TL’ye satabiliriz. Çakmak artık yeni bir yatırım aracı olabilir” ifadelerini kullandı.

Editör: Ceyda Nur Öner