Antioksidanlar açısından zengin olan ıspanak, çeşitli yemeklerde kullanılarak tüketiliyor. Özellikle demir ve A vitamini bakımından zengin olan bu sebze, demir eksikliği yaşayanlar için önerilen bir besin kaynağıdır.

Uzmanı Uyardı! Kalp Sağlığınız İçin Düzenli Kontrollerinizi İhmal Etmeyin Uzmanı Uyardı! Kalp Sağlığınız İçin Düzenli Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

Kış aylarında tüketilen ıspanak, bağışıklık sistemine ekstra destek olabilir, ancak bu etkilerin mevsime özgü olduğuna dair net bilimsel kanıtlar henüz yeterli değil. Ispanak suyunun sindirim sistemine faydalar sağladığı düşünülse de, kanser riskini azaltma konusunda net bilimsel kanıtlar sınırlıdır.

Ispanak suyu, A vitamini açısından zenginliğiyle cilt sağlığına katkıda bulunabilir. Ancak, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu bir tabaka oluşturduğu iddiası, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyar.

Kilo kontrolüne yardımcı olabileceği öne sürülen ıspanak suyu, genel sağlık ve diyetin bir parçası olarak değerlendirildiğinde, sindirimi destekleyici ve detoks etkileriyle öne çıkıyor. Ancak bu etkilerin kilo verme sürecinde tek başına belirleyici olduğunu söylemek için daha fazla bilimsel araştırma gereklidir.

Editör: Ebru Kont1