Gaziantep’te desteklere yoğun ilgi! Gaziantep’te desteklere yoğun ilgi!

Powell, "ABD Merkez Bankası’nın yüzde 2’lik hedefinin üzerinde kaldığını ancak son aylarda iyileşme kaydettiğini ve daha iyi verilerin merkez bankasının faiz indirimi durumunu güçlendireceğini" ifade etti. Fed'in, faiz oranlarını uzun süre yüksek tutma politikasının istihdam piyasasına ve ekonomiye potansiyel riskler taşıdığına dikkat çekti. Powell'ın bu söylemleri sonrasında, 10 yıllık tahvil faizleri 4,3 baz puan artışla %4.312'ye, 2 yıllık tahvil faizleri ise 2,3 baz puan artışla %4.641'e yükseldi.

Dalgalanmalar kaçınılmaz

Memiş, yarın ve Cuma günü açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinin, piyasalarda aşağı veya yukarı yönlü sert dalgalanmalara neden olabileceğini öngörüyor. Piyasanın hangi yöne doğru kırılacağının belirsiz olduğunu, ancak dar bant aralığında sıkışan piyasanın büyük bir gerginlikle bu verileri beklediğini belirtti.

Beklentiler

Dolar endeksi (DXY) şu anda 104.80 seviyesinde bulunuyor; Memiş, 103.80 altında ve 105.80 üstünde hareketler bekliyor. Ons altın (XAU/USD) 2.360 dolar seviyesinde bulunurken, alt limit olarak 2.280 dolar ve üst limit olarak 2.460 dolar öngörüyor. Gümüş (XAG/USD) için ise 30.80 dolar seviyesinde, 28.80 dolar altında ve 32.80 dolar üstünde fiyatlamalar bekleniyor. Bitcoin için ise mevcut seviye 57.843 dolar iken, 55.000 dolar altında ve 65.000 dolar üstünde hareketler öngörülüyor.

Piyasa dinamikleri

Memiş, piyasaların merkez bankalarının kontrolünde olduğunu ve bu durumun serbest piyasa fiyatlamalarını engellediğini dile getirdi. "Bu ortamda kısa vadeli pozisyon almak yürek ister! Perşembe günü dananın kuyruğu kopacak! Ona göre tedbir alırsınız." diyerek yatırımcılara önemli bir uyarıda bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi