İŞKUR, yeni bir programı uygulamaya koydu. İşverenlere, ihtiyaç duydukları iş gücünü herhangi bir ek maliyet olmadan yetiştirme fırsatı sunan 'Kadın İstihdamını Destekleme Programı (KİDAP)', pilot illerden biri olarak Bursa'da başladı.

Konut Kredisi Faizleri %5'in Üzerine Çıktı Konut Kredisi Faizleri %5'in Üzerine Çıktı

NE KADAR DESTEK VERİLECEK?

Program kapsamında, 18-35 yaş aralığındaki kadın çalışanlara iş imkanı sunan imalat sektöründeki iş yerlerine, istihdam ettikleri her kadın çalışan için 3 ay boyunca aylık 25 bin liraya kadar destek veriliyor. Destekten faydalanmak isteyen iş yerlerinin, en az 2 sigortalı kadın çalışana sahip olması gerekmektedir. KİPAP'tan yararlanan iş yerlerinin, destek alınan süre boyunca en az 2 katı kadar süre boyunca kadın çalışan istihdam etmeyi taahhüt etmeleri gerekmektedir.

İş yerleri, çalıştırdıkları sigortalı sayısının yüzde 10'una kadar katılımcı talep edebilirler. Ayrıca, projenin bir parçası olarak çalışan kadın işçilere, çocukları 0-66 ay arasında olduğunda aylık 3 bin lira çocuk bakım desteği sağlanacaktır.

Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi'ne başvuru yapmak isteyen tüm işverenlerin, başvurularını İŞKUR e-şube üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Editör: Muharrem Türkoğlu