Geçtiğimiz günlerde OSB’de faaliyet gösteren iki firmanın konkordato ilan etmesinin ardından Gaziantep’te 3 firmadan daha konkordato haberi geldi. Gaziantep’te yerleşik Mars Halı, 3 aylık konkordato süresini bir yıla çıkardı. Arka Halı’nın 3 aylık konkordato süresi 6 ay, Gold Aslan Ambalaj ve Megapack Plastik’in konkordato süreleri de 2 ay uzatıldı.  Vizyoner Tekstil İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi ve Karaca Tekstil Sanayi ve Ticaret Şirketi geçtiğimiz günlerde konkordato ilan eden firmalar olmuştu.

Hem artan işgücü ve maliyetler, hem de finansmana erişimdeki güçlük Gaziantep’te firmaları her geçen gün krizin içine gömüyor.  3 yıldır Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve reklamlarıyla büyük ilgi gören halı firması Mars Halı iflastan kaçamıyor. Geçtiğimiz aylarda konkordato talebinde bulunan firmanın 3 aylık mühleti mahkeme tarafından 1 yıla çıktı.

ÇALIŞANLAR ENDİŞELİ

İş Dünyası Dar Boğazda (1)

Gaziantep’te üretim yapan ve sektörün tanınan isimlerinden olan Mars Halı Sanayi ve Ticaret Limited şirketi, ekonomik krizle mücadelesine devam ediyor. Konkordato ilan eden şirkete 1 yıllık geçici mühlet kararı verilirken, çalışanlar da gelecekleri konusunda endişe duymaya başladı.

BİR YILA UZATILDI

Şirket için 16 Şubat 2024’te başlayan 3 aylık geçici mühlet kararı, mahkeme tarafından 1 yıla uzatıldı. Şirketin bu 3 aylık süreçte maddi durumunu toparlaması bekleniyordu. 2021 yılında kurulan Mars Halı üretim, ithalat ve ihracat ile başladığı ticari faaliyetlerini, 6000m2’lik kapalı alana yayarak üretimini güçlendirmiştir.

3 FİRMANIN KONKORDATO SÜRESİ UZATILDI

Gaziantep merkezli Arka Halı ve İplik Sana A.Ş. Firması da konkordato süresini 1 yıl uzattı. Yine Gaziantep merkezli Gold Aslan Ambalaj Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi ve Megapack Plastik İç Ve Dış Ticaret Limited Şirketi hakkında verilen konkordato süreleri 2 ay uzatıldı.

KESİN MÜHLET KARARI VERİLDİ

Uzun yıllardır kentte faaliyet gösteren, pamuk tabanlı ve deri tabanlı halılar ile akrilik halı, shaggy halı, duvardan duvara halı modelinde farklı desen ve kalitelerde üretimleri ile ihracat yapan Vizyoner Tekstil İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi hakkında Gaziantep 1. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanlığından Konkordato için verilen 1 yıllık süre ile kesin mühlet kararı verildi.

Altına yatırım yapanlar dikkat Altına yatırım yapanlar dikkat

İLK 100 FİRMA ARASINDAYDI

İş Dünyası Dar Boğazda (3)

1995 yılından bu yana hizmet veren ve toplam 20.000 m2’lik bir tesise sahip olan Karaca Tekstil Sanayi ve Ticaret Şirketi için hakkında Gaziantep 1. Asliye Ticaret Mahkemesi Başkanlığından Konkordato için verilen 1 yıllık süre ile kesin mühlet kararı verildiği belirtildi. Firma, geçtiğimiz yıllarda Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri bünyesindeki ihracat firmaları arasında ilk 100 firma içinde yer almıştı.