Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'ndeki Orhan Saka Konferans Salonu'nda düzenlenen imza töreninde TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Serdar Öztürk, Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Eler, Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Timuçin Gençer, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yorulmazlar, Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiyha Tuncel, Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Arslan, MHK Başkanı Ahmet İbanoğlu, TFF Başkan Vekili, İcra Kurulu Üyesi, Kulüp Lisans İşleri ve Engelli Federasyonlarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Günay, TFF İcra Kurulu Üyesi, Süper Lig'den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Özmen ile TFF Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Kocasert yer aldı. Ayrıca TFF Hakem Akademisi Direktörü Dr. Erden Or, Hakem Akademisi'nin yapısı ve hedeflerinin detaylı şekilde irdelendiği bir sunum yaptı. Basına açık olarak düzenlenen imza töreni, protokollerin imzalanmasının ardından gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi


 

TFF BAŞKANI MEHMET BÜYÜKEKŞİ: "HAKEM AKADEMİSİ GÜNCEL BİR EĞİTİM ANLAYIŞI İLE KURULDU"


 

Törende bir konuşma yapan TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Birbirinden değerli üniversitelerimizin değerli rektörleri, rektör yardımcıları, dekanları, Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri, Hakem Akademisi'nin yöneticileri, değerli basın mensupları, hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz. Bugün burada, Türk futbolunda yine bir ilki sizinle paylaşmak için bir araya geldik. Hakem Akademisi ve Hakem Akademisi'nin üniversiteler ile iş birliği, Türk futboluna hayırlı uğurlu olsun. Günümüzde eğitim anlayışı gelişti ve değişti. Eski usul, eğitimcinin anlattığı, öğrencinin dinlediği eğitim anlayışı artık geride kaldı." 


 

DEĞİŞİME UYGUN EĞİTİM ANLAYIŞI KURULDU


 

Büyükekşi; "FIFA ve UEFA da artık yetişkin eğitimi prensiplerini baz alan, öğrencinin merkezde olduğu uygulamalı eğitim anlayışını benimsedi. Hakem Akademisi de bu değişime uygun olarak güncel bir eğitim anlayışı ile kuruldu. Teknolojinin tüm imkânlarından yararlanan, hakemliği kural bilgisi ve pozisyon yorumlanmasının ötesine taşıyan interaktif bir eğitim anlayışı ile çalışmalarına başladı. Hakemlerin sahada liderlik becerilerine sahip olması gerektiğinden, yönetim modülleri, atletik performanslarının üst seviyede olması için atletik performansı arttıran eğitimler de güncel olarak Hakem Akademisi'nde veriliyor." 

İzzettin Özel'den anlamlı sözler... İzzettin Özel'den anlamlı sözler...


 

"BU İŞ BİRLİĞİ SAYESİNDE DAHA NİTELİKLİ HAKEM YETİŞTİRME İMKANINA KAVUŞACAĞIZ"


 

Protokoller kapsamında üniversitelerin Hakem Akademisi'ne sağlayacağı olanaklara değinen Başkan Büyükekşi, "Günümüzde dünyada hakem sayısında ciddi düşüş var. Yeni nesiller hakem olmak istemiyor. Hakemliği özendirecek çalışmalarla Hakem Akademisi, 'Aday Hakem Kursları' açarak kısa sürede hakem adaylarını hakemlik kariyerlerine başlattı. Hakem Akademisi kapsamında 'Hakem Koçluğu Projesi' ile Süper Lig hakemleri, hakem koçları ile maçlar sonrasında birebir çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Yönettikleri maçları hakem koçları ile değerlendiriyorlar. Bu sayede, maçlardaki performanslarını hem kendileri değerlendiriyor hem de hakem koçlarından tavsiyeler alıyorlar. Diğer taraftan, Hakem Akademisi'nde kurulan psikoteknik laboratuvarda hakemlerin yetenek, yetkinlik ve kişilik özelliklerini ölçme ve değerlendirme imkânı bulunuyor." 


 

BİLİMSEL VERİLER TERFİLERDE ETKİLİ OLACAK


 

Büyükekşi; Elde edilen bilimsel veriler terfilerde belirleyici olacak. Hakem Akademisi, hakem eğitimi, hakemlerin terfi sınavları, gözlemci, hakem koçu, hakem eğitimcisi, paydaşların eğitimi ve terfi sistemi gibi katmanlardan oluşuyor. Bugün de burada Hakem Akademisi ile üniversitelerimizin spor bilimleri fakültelerinin iş birliği protokolünü imzalıyoruz. Bu protokol kapsamında üniversitelerin içinde 'Futbol Hakemliği Sertifika Programı' açılacak. Böylelikle daha nitelikli hakem yetiştirme imkânına kavuşacağız. Üniversitelerimizin spor bilimleri fakültelerinin tesislerinden yararlanabileceğiz. Üniversitelerimizin akademik personelinin bu konu ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmasına imkan tanıyacağız. Ankara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakülteleri ile başlattığımız bu iş birliği yeni üniversitelerimizin katılımı ile devam edecek." 


 

"KALICI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BAŞARILAR İÇİN SABIRLA, ÇOK ÇALIŞARAK YATIRIMLAR YAPIYORUZ"


 

TFF tarafından Türk futbolunun gelişimi amaçlanarak hayata geçirilen projelere dikkat çeken Başkan Büyükekşi, "Futbol akademilerinde futbolcu yetiştirmek için, Hakem Akademisi'nde hakem yetiştirmek için ektiğimiz tohumların fidanlara, o fidanların da Türkiye'yi dünyada başarıyla temsil eden yeni futbolculara ve hakemlere dönüşmesi için çalışıyoruz. Kalıcı ve sürdürülebilir başarılar için sabırla çok çalışarak ülkemizin büyük insan gücünü daha nitelikli yetiştirerek iyi vatandaş, iyi insan, iyi sporcu, iyi antrenör, iyi hakem olmaları için yatırımlar yapıyoruz.

ÜNİVERSİTELERİMİZE HAYIRLI OLSUN

Büyükekşi; "Bu kapsamda kurduğumuz Hakem Akademisi ve Hakem Akademisi'nin üniversiteler ile iş birliğinin hayata geçmesinde katkısı olan üniversitelerimize, Hakem Akademisi profesyonellerimize, yönetim kurulu üyelerimize ve TFF profesyonellerimize teşekkür ederim. Bu duygu ve düşüncelerle sizleri saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum." diyerek sözlerini noktaladı. Spor Servisi