Apple'ın yaptığı açıklamaya göre, bu yılın ikinci casus yazılım uyarısı, Nisan ayında 92 ülkeye yapılan benzer bir uyarının ardından geldi. Şirket, 2021 yılından bu yana düzenli olarak bu tür tehdit bildirimlerini yapmaktadır ve bu bildirimler global olarak 150'den fazla ülkedeki kullanıcılara ulaşmıştır.

Apple güvenlik uyarısı

Apple tarafından yapılan açıklamada, "Apple ID’nizle ilişkilendirilen iPhone’unuzun uzaktan ele geçirilmesini deneyen bir casus yazılım saldırısına hedef olduğunuzu tespit etti," ifadeleri kullanıldı ve şu uyarı eklendi: "Bu saldırının muhtemelen sizi kişisel olarak hedef aldığınız için gerçekleştirildiğine inanıyoruz. Bu tür saldırıları tespit etmek her zaman kesin bir şekilde mümkün olmasa da, Apple bu uyarıya büyük bir güven duymaktadır."

OpenAI'dan büyük yenilik! OpenAI'dan büyük yenilik!

Hindistan Örneği

Geçtiğimiz Ekim ayında Hindistan'da benzer bir durum yaşanmış, Apple'ın uyarıları bazı gazeteciler ve politikacılarla paylaşılmıştı. İnsan hakları örgütü Amnesty International, Hindistan'daki bazı önde gelen gazetecilerin iPhone'larında İsrail merkezli NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımının tespit edildiğini açıklamıştı.

Apple, bu tür tehditleri yönetirken, kullanılan yöntemlerin hassas doğası nedeniyle daha fazla detay paylaşmanın, saldırganların gelecekteki tespitlerden kaçınmalarına olanak tanıyabileceğini belirtti. Şirket ayrıca, geçtiğimiz yıl boyunca bu tür olayları artık "devlet destekli" saldırılar yerine "casus yazılım saldırıları" olarak tanımlama yönünde bir dil değişikliğine gitmiştir.

Kaynak: Haber Merkezi