Müzik dünyasının sevilen ismi İlyas Yalçıntaş, son zamanlarda sağlık mücadelesi veriyor. Ramsay Hunt Sendromu teşhisi konan ünlü şarkıcı, hastalıkla ilgili açıklamalarda bulunarak kamuoyunu bilgilendirdi. Ramsay Hunt Sendromu, nadir görülen ancak ciddi sonuçlara yol açabilen bir sağlık sorunudur. Bu hastalık, İlyas Yalçıntaş gibi birçok kişinin yaşadığı ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Şimdi, Ramsay Hunt Sendromu'nun ne olduğuna ve belirtilerine yakından bakalım.

RAMSAY HUNT SENDROMU NEDİR?

Herpes zoster oticus veya Ramsay Hunt sendromu, Varicella zoster virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Bu virüs, suçiçeği ve zona hastalıklarının da kaynağıdır. Ramsay Hunt sendromu, virüsün kulak, yüz veya ağız bölgesinde döküntü ve yüz felci oluşturmasına neden olur. 1907 yılında Nöroloji uzmanı James Ramsay Hunt tarafından tanımlanan hastalık, adını bu uzmandan almıştır.

RAMSAY HUNT SENDROMU BELİRTİLERİ

- Deride ağrılı veziküller (küçük, içi dolu keseler)

- Ağızda yumuşak damak erozyonları ve ülserleri

- Tat alma bozukluğu

Survivor All Star 2024'te Haftanın Son Dokunulmazlık Oyununu Kim Kazandı? Son Eleme Adayı Kim Oldu? Survivor All Star 2024'te Haftanın Son Dokunulmazlık Oyununu Kim Kazandı? Son Eleme Adayı Kim Oldu?

- Yüz bölgesinde şiddetli ağrı

- Ateş

- Gözyaşı akması

- İşitme sorunları, işitme kaybı

- Vertigo

- Bölgesel lenfadenopati (lenf bezinin yapısı ve boyutunun bozulması)

- Kulak ağrısı, kulakta çınlama

- Bir gözü kapatmada zorluk

RAMSAY HUNT SENDROMU NEDEN OLUR?

Ramsay Hunt Sendromu, Varicella zoster virüsünün yeniden aktif hale gelmesi sonucu meydana gelir. Bu virüs, suçiçeği hastalığının da nedenidir ve vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemi tarafından harekete geçene kadar uyku halinde kalabilir.

Editör: Fatma Gültekin