Bu düzenleme, Meclis sürecine bugün başlayacak ve ilk ödemenin 10 Nisan'da, Ramazan Bayramı öncesinde yapılması planlanıyor. Ancak bu fırsattan sadece emekliler faydalanmayacak; işte detaylar...

Bayram İkramiyesi Kimlere Ödenecek?

Bayram ikramiyesinden yararlanacak kişiler arasında, emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı alanlar ve sürekli iş göremezlik geliri veya ölüm geliri almakta olanlar bulunuyor. Aynı zamanda şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terör mağduru sivil vatandaşlar ile bunların hak sahipleri de ikramiyeden faydalanacak.

Süreç Nasıl İlerleyecek?

  1. yargı paketi içerisine eklenen bu düzenleme, öncelikle TBMM Adalet Komisyonu'nda ele alınacak, ardından Genel Kurul'da oylanıp yasalaşacak ve son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile Resmi Gazete'de yayımlanarak resmileşecek.

Ödemeler Kimleri Kapsıyor?

SGK'dan emekli maaşı, yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri alanlar ikramiye alacak. EYT düzenlemesi ile emekli olanlar da dahil.

Tarım Sektörü İhracat Rekoru Kırdı Tarım Sektörü İhracat Rekoru Kırdı

Dul ve Yetimlere Ne Verilecek?

İkramiye ödemesi, dosya başına 3 bin lira olarak yapılacak. Dul ve yetim aylığı alanlar, oranlarına göre hesaplanan miktarı alacaklar. Örneğin, %50 oranında dul aylığı alan bir kişi 1.500 lira, %25 yetim aylığı alan bir çocuk 750 lira ikramiye alacak.

Sürekli İş Göremezlik Geliri Alanlar Ne Kadar Alacak?

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik geliri alanlar, gelirlerinin oranına göre değişen miktarlarda ikramiye alacaklar.

2 Aylık Alana Ne Verilecek?

Eğer bir kişi hem kendi emekli aylığını alıyor hem de vefat eden eşinden ölüm aylığı alıyorsa, daha yüksek oranlı aylık üzerinden 3 bin lira ikramiye ödenecek.

Kimler Bu Yıl Çift İkramiye Alacak?

Bayram ikramiyesi alabilmek için ön koşul, bayramın bulunduğu ayda aylık almaktır. Bu yıl, Nisan ve Haziran aylarında iki bayram ikramiyesi fırsatı bulunuyor.

Ne Zaman Hesaplara Yatırılacak?

Bu yılki Ramazan Bayramı ikramiyesinin 1-9 Nisan arasında, Kurban Bayramı ikramiyesinin ise 10-15 Haziran arasında yatırılması bekleniyor. Kesin tarihler, Çalışma Bakanlığı tarafından duyurulacak.

Aylık Bağlama İşlemi Ödeme Tarihine Yetişmezse Ne Olacak?

İkramiye ödemesi için gereken süreç tamamlanamazsa, aylıkla birlikte ikramiye de sonradan ödenecek.

Başvuru Gerekiyor mu?

Hayır, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ikramiye ödemelerini başvuru gerektirmeden gerçekleştirecek.

Kesinti Yapılıyor mu?

İkramiye ödemelerinden herhangi bir kesinti yapılamıyor ve bu ödemeler haczedilemiyor.

Editör: Ebru Kont1