İŞKUR'un 2023 İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Yayımlandı İŞKUR'un 2023 İşgücü Piyasası Araştırması Sonuçları Yayımlandı

"3 BİN TL OLMA İHTİMALİ DAHA GÜÇLÜ"

Bayram ikramiyelerine ilişkin beklentiler 3 bin TL civarında. Bu, yaklaşık %50'lik bir artış anlamına geliyor ve 3 bin TL olma ihtimali daha güçlü görünüyor. Ancak, emeklilere hiçbir ödeme yapılmayacaksa bu rakam 5 bin TL'ye de çıkarılabilir. Ancak, bu durumda maliyetler 90 milyar TL civarına ulaşacak ve bu da Maliye Bakanlığı'nı zorlayabilir.

Kamu sektöründe verilen ikramiyeler oldukça düşük. Kamu işçilerine maaşları tutarında 4 maaş ikramiye ödeniyor. Örneğin, 35 bin TL maaş alan bir işçi, 140 bin TL ikramiye alıyor ve bu da kamunun verdiği bir destek. Bu nedenle, en azından emekli ikramiyesinin bir maaş tutarında olması gerekiyor, yani 10 bin TL olmalı. 20 bin TL bile bir miktar anlam ifade eder.

Bin TL'lik bir artışın, aslında emeklilerin talepleriyle doğrudan ilişkili olduğunu düşünmüyorum. 2018 yılında bin TL ile ortalama İstanbul'da ev kiralayabiliyordunuz, şimdi ise 3 bin TL ile kiralayabilir misiniz? Benzinin litresi o zaman 5,5 liraydı, şu an ise 44 lira. Bu, yaklaşık 8 katına çıkmış. Dolayısıyla, aslında reel olarak 8-10 katına çıkması gerekiyor.

Editör: Barış Tekeci