Ödüllü Doku Kumaş Tasarım Yarışması’na Başvurular Başladı Ödüllü Doku Kumaş Tasarım Yarışması’na Başvurular Başladı

İhtiyaç, ticari ve taşıt kredisi başvurusu yapacaklar dikkat: Merkez Bankası'ndan çarpıcı karar!

Merkez Bankası, ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırını yüzde 2'ye indirirken, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye düşürülmesine, taşıt kredilerindeyse yüzde 2 sınırının korunmasına karar verdi. İşte detaylar...

Merkez Bankası, sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları attı. Merkez Bankası, ilave sıkılaşma adımlarına yönelik duyuru yaptı.

Duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında, TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye indirilmesine, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verildiği bildirildi.

"İLAVE ADIMLAR ÜZERİNDE ÇALIŞILMAKTADIR"
Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği belirtilen duyuruda, "Ayrıca, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik ilave adımlar üzerinde çalışılmaktadır" ifadesine yer verildi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 22 Şubat'taki toplantısına ilişkin yayımlanan özette, "Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir" ifadeleri kullanılmıştı.

Editör: Ebru Kont1