Pek çok kişinin aklında, Ramazan ayında cinsellikle ilgili sorular bulunmaktadır. "Ramazan'da cinsellik günah mıdır?" ya da "Ramazanda cinsellik nasıl yaşanmalıdır?" gibi sorular, sıkça gündeme gelmektedir.

Oruç, imsak vaktinden güneş batımına kadar olan sürede yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmayı gerektirir. Ancak, iftar ile sahur arasındaki zaman dilimi, bu yasakların geçerli olmadığı bir zaman dilimidir. İslam inancına göre, oruç gecelerinde eşler arasındaki cinsel ilişki, yeme ve içme helal kılınmıştır. Kur'an-ı Kerim'de belirtildiği üzere, "Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı." (Bakara, 2/187).

Oruçluyken kaçınılması gerekenler arasında, yeme, içme, cinsel ilişki ve bunlara benzer davranışlar bulunmaktadır. Ramazan ayında oruçlu iken cinsel ilişki, orucu bozar ve bu durumda hem kaza hem de keffaret gerekir. Ancak eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmaları, boşalma olmadığı sürece orucu bozmaz.

Uzmanı Uyardı! Kalp Sağlığınız İçin Düzenli Kontrollerinizi İhmal Etmeyin Uzmanı Uyardı! Kalp Sağlığınız İçin Düzenli Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

Bu bilgiler ışığında, Ramazan ayında oruçlu olduğunuz saatlerde cinsel ilişkiden kaçınmak önemli olup, iftar ile sahur arasındaki zaman diliminde ise bu kısıtlamalar geçerli değildir. Her zaman olduğu gibi, bu konuda daha fazla bilgi ve rehberlik için Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi kaynaklarına başvurmak en doğrusudur.

Editör: Ebru Kont1