Çoğu şeyde olduğu gibi, iyi bir şeyin fazlası zararlı olabilir. Her gün kaju yemenin artıları ve eksileri vardır ve sağladıkları faydaları azaltmamak için doğru miktarda yemek önemlidir.

Bu fındıklardan en iyi nasıl yararlanabileceğinizi ve kajular hakkında bilmediğiniz bazı sırları paylaşacağız. Örneğin, bu "fındıkların" aslında fındık olmadığını biliyor muydunuz?

Teknik olarak, bir fındık, sert bir kabuğa sahip kuru bir meyvedir ve bir tohumu içerir. Öte yandan, kajular aslında tohumdur. Meraklandınız mı? Daha fazlasını öğrenmek ve her gün kaju yemeye başlarsanız ne olacağını keşfetmek için okumaya devam edin.

Doymuş Yağ Alımınızı Artırırsınız

Bu, kajuların sağlık açısından kötü bir üne sahip olmasının en büyük nedenidir. Kajular yüzde 20 doymuş yağ içerir, bu da FDA'nın fındıkların kalp sağlığı üzerinde faydalı bir etkisi olabileceğine dair iddiasını geçersiz kılar. Ancak, bu hikayenin göründüğünden daha fazlası vardır.

Evet, kajuların önemli miktarda doymuş yağ içerdiği doğrudur. Bunu inkar etmek mümkün değildir. Ve yüksek miktarlarda doymuş yağın vücut için zararlı olduğu da inkar edilemez. Ancak, tüm doymuş yağlar aynı değildir. American Journal of Clinical Nutrition'da yayımlanan 2017 tarihli bir çalışma, kajulardaki doymuş yağın üçte birinin stearik asit olduğunu gösteriyor.,

Bu, kolesterol üzerinde pek etkisi olmayan bir yağ asididir, bu da bu durumu daha az net bir hale getirir. Teknik olarak diğer fındıklardan daha yüksek yağ seviyelerine sahip olmalarına rağmen, stearik asit faktörünü göz önünde bulundurmak, kajuları kalp sağlığı açısından diğer fındıklara benzer hale getirir.

Kalp Krizi veya İnme Geçirme Olasılığınızı Azaltabilirsiniz

Kajular, vücudunuz için harika olan birçok besin maddesi içerir. Magnezyum açısından zengindirler, bu da düşük kan akışı nedeniyle meydana gelen iskemik kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Magnezyum ayrıca kalbinizin düzenli olarak atmasını sağlar ve eksikliği kalp çarpıntılarına neden olabilir. Aynı magnezyum, hemorajik inme riskini de azaltmaya yardımcı olabilir.

Birçok çalışma, kaju gibi fındıkların düzenli tüketiminin kalp krizi, kardiyovasküler hastalık ve ani kalp olaylarından kaynaklanan ani ölüm riskini yüzde 30-50 oranında azaltabileceğini göstermiştir.

Journal of the American College of Cardiology'de yayımlanan ve 32 yıl süren bir çalışma, haftada beş veya daha fazla gün 1 ons fındık yiyen insanların koroner kalp hastalığı riskini yüzde 14 ve kardiyovasküler hastalık riskini yüzde 20 oranında azalttığını buldu. Bu nedenle, her gün kaju yemenin kötü bir şey olmayacağını söylemek güvenli görünüyor!

Çok Fazla Kalori Alırsınız

Kajuların porsiyon büyüklüğü yaklaşık 18 fındıktır. Bu tuhaf bir miktar gibi gelebilir, ancak bu sayının bir nedeni vardır: Kaloriler.

Bol Miktarda Protein Alırsınız

Protein, herhangi bir diyetin hayati bir parçasıdır. Vücudunuz onu kas, saç, doku, kan, enzimler, antikorlar ve onsuz yaşayamayacağımız diğer şeyleri oluşturmak ve korumak için kullanır.

Harvard Health Publishing'e göre, önerilen günlük protein alımı, vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 0.36 gramdır. Bu miktar, aktivite seviyenize, hamile olup olmadığınıza ve diğer faktörlere bağlı olarak artar, ancak bu, kendinizi iyi hissetmeden günlük olarak almanız gereken minimum protein miktarıdır.

Kajular ve diğer fındıklar, günlük protein alımınızın en azından bir kısmını almanın iyi bir yoludur. Bir porsiyon kajuda, 5.16 g protein bulunur. Bu harika bir haber çünkü sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları, yumurta veya süt gibi birçok protein açısından zengin yiyecek, vejetaryenler ve veganlar için uygun değildir, ancak kajular hayvansal kaynaklı olmayan bir protein formudur.

Diyabetinizi Kontrol Etmenize Yardımcı Olmaz

Kajuların doğru porsiyon büyüklüğünde yendiğinde sağlıklı olabileceği düşünüldüğünde, tıbbi profesyonellerin uzun vadeli hastalıkları, örneğin diyabeti kontrol etmek için yeterince sağlıklı olup olmadıklarını görmek istemeleri mantıklıdır.

Bu konuda birkaç çalışma yapılmıştır, ancak ne yazık ki sonuçlar umulduğu kadar olumlu değildir.

Çok Para Harcarsınız

Kajuların aslında fındık olmadığını söylediğimizi hatırlıyor musunuz? Bu, onları oldukça pahalı bir atıştırmalık yapar. Kajular teknik olarak "drupe" adı verilen bir meyvenin tohumlarıdır.

Kajular, kaju elmalarının içinde büyür ve yenilebilir hale gelmesi için çıkarılmaları gerekir. Ancak bu tehlikeli bir iştir, çünkü tohumu koruyan kabuk, yani kajunun kendisi, toksik bir yağ içerir.

Bu yağ, zehirli sarmaşık, zehirli meşe ve sumakta bulunan aynı yağdır. Bu nedenle, diğer fındıkların kabuklarıyla göründüğünü hiç görmezsiniz.

Gaziantep'te bugün 28 kişi hayata veda etti! Gaziantep'te bugün 28 kişi hayata veda etti!

Kajunun kabuğunu çıkarmak için ısı uygulanması gerekir. Kabuk çıkarıldıktan sonra, gerçek kaju çıkarılır, paketlenir ve hazırlık sürecindeki tüm zorlukları ve riski yansıtan bir fiyatla satılır.

Kolesterolünüzü Düşürebilirsiniz

Kajuların gerçekten fındık olup olmadığına bakılmaksızın, Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok tüketilen üçüncü ağaç fındığıdır.

Ancak, bazı kesimlerde endişeye neden olur çünkü kajuların dengeli bir diyetin faydalı bir parçası olacak kadar fazla doymuş yağ içerdiği söylenir.

Ancak, American Journal of Clinical Nutrition'da yayımlanan bir çalışma, bu iddianın tamamen doğru olmadığını ortaya koyuyor.

Bu çalışma, patates cipsi yerine kaju tüketmenin toplam kolesterolü özellikle "zararlı" LDL kolesterolünü yüzde beş oranında düşürdüğünü buldu.

Bu, günlük olarak sağlıklı bir miktar kaju tüketiminin (önerilen porsiyon büyüklüğü 1 ons, yani yaklaşık 18 kaju) aslında faydalı olabileceğini kanıtlar.

Bu yüzden, bir dahaki sefere bir şeyler atıştırmak istediğinizde, karbonhidrat dolu bir şey yerine kaju tercih etmek daha akıllıca bir diyet seçimi olacaktır.

Editör: Fatma Gültekin