Türkiye,  ihracat rekoru kırdı Türkiye, ihracat rekoru kırdı

Milyonlarca vatandaş, her ayın sonunda BOTAŞ tarafından yapılan doğalgaz tarifeleriyle ilgili açıklamaları merakla bekliyor. Özellikle yeni yıl sonrası ürün ve hizmetlere yapılan zamlar nedeniyle vatandaşların bütçeleri zorlanırken, doğalgaz faturalarının kabarıklığı cepleri daha da boşaltıyor. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen müjdeyle Karadeniz doğalgazının üretime başlaması nedeniyle 1 ay bedava doğalgaz kullanımı ve 1 yıl boyunca 25 metreküp doğalgaz kullanımının fatura bedelinden düşeceği belirtilmişti. Ancak bu desteğin sona ermesiyle birlikte, vatandaşlar Haziran ayında doğalgaza zam gelip gelmeyeceğini merakla bekliyordu.

Haziran Ayı Doğalgaz Tarifeleri


BOTAŞ tarafından yapılan son dakika açıklamasına göre, Haziran ayında doğalgaz fiyatlarında herhangi bir artış olmayacak. İşte Haziran ayı doğalgaz tarifeleri:

Konut Kullanıcıları İçin: 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 4.080 TL
Sanayi Aboneleri İçin:
Kademe 1: 1000 metreküp doğalgaz için 8.549 TL
Kademe 2: 1000 metreküp doğalgaz için 11.374 TL
Elektrik Üretimi İçin: 1000 metreküp doğalgazın fiyatı 12.000 TL olarak açıklandı.


Dünyada En Ucuz Doğalgaz Bizde


Uzun süredir doğalgaza zam yapılmadığı belirtiliyor. BOTAŞ, resmi internet sitesinde zam yapılıp yapılmayacağı duyurusunu ay ay yenileyerek vatandaşları bilgilendiriyor. BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, "Household Energy Price Index (HEPI) fiyatları esas alındığında konutlarda, Ukrayna’dan sonra Avrupa ülkeleri arasında en düşük doğal gaz fiyatı ülkemizde uygulanmaktadır" ifadesine yer verildi.

Konut Kullanıcıları: 1000 metreküp doğalgaz 4.080 TL
Sanayi Aboneleri Kademe 1: 1000 metreküp doğalgaz 8.549 TL
Sanayi Aboneleri Kademe 2: 1000 metreküp doğalgaz 11.374 TL
Elektrik Üretimi İçin: 1000 metreküp doğalgaz 12.000 TL


Haziran ayında doğalgaz fiyatlarında herhangi bir artış olmayacak, bu durum vatandaşlar için büyük bir rahatlama sağlayacak. BOTAŞ'ın açıkladığı tarifelerle ilgili detaylar ve güncellemeler için resmi internet sitesini takip etmeyi unutmayın.

Editör: Hatice Zengin