Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Karataş'ın "Anadolu Akrep Faunasının Çeşitliliğini ve Evrimini Aydınlatma" projesi kapsamındaki çalışmalara çeşitli şartlar bildirilerek izin verildiği öğrenildi.

İzin Koşulları: Prendini'nin katıldığı çalışmalarda, sahada bulunan flora, fauna, doğal ve kültürel değerlere zarar vermemesi, ekosistem bütünlüğünü koruması şartıyla yapılması gerektiği belirtildi. Ayrıca, arazi çalışmalarının yapılacağı yerlerde ilgili yerel yönetimlere bilgi verilmesi ve çalışmaların belirlenen yasal çerçevede gerçekleştirilmesi istendi.

94D690Ba Fc91 456C B768 Dfb33E447A90

Yurt Dışına Çıkarılmayacak Tedbirler: Belgede, araştırma sırasında elde edilen verilerin izinsiz yayımlanmaması, yabancı akademisyenlerin belirli prosedürleri takip etmeleri ve elde edilen materyallerin Türkiye'den çıkarılmaması gerektiği vurgulandı.

Şüphelinin İfade ve Savunmaları: Prendini, emniyetteki ifadesinde izinlerin dikkate alınmadığını iddia ederek, bilimsel araştırmaları için izin aldığını ve yasa dışı bir eylemde bulunmak gibi bir niyetinin olmadığını savundu.

Eac8A597 503C 4Ce7 B12C 4Ad4F110Ec7F

Sonuç: İstanbul Havalimanı'nda yakalanan müze müdürüne verilen izin belgesinin detayları, yapılan araştırma ve çalışmaların yasal çerçeve içinde gerçekleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu gelişmelerin ardından, kamuoyu tarafından detaylar merakla takip edilmekte.

Gaziantep yolunda feci trafik kazası; 1'i ağır 2 yaralı Gaziantep yolunda feci trafik kazası; 1'i ağır 2 yaralı