Hamilelikte Bulantı ve Kusma İle Başa Çıkmanın Yolları

Hamilelik döneminde bulantı ve kusma sorunu birçok kadında görülür ve bu durumda hafif ve sık beslenmenin yanı sıra yeterli sıvı alımının önemi vurgulanıyor. Ancak kadın doğum uzmanlarına göre, bu konuda başka önemli noktalar da var. İşte uzman önerileri...

Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Geçer?

Bazı kadınlarda sadece gebeliğin ilk dönemlerinde görülen bulantı ve kusma bazen aylarca devam edebilir. Hamilelikte bulantı, genellikle 6-14'üncü haftalar arasında en sık yaşanır. Ancak bu süreç kişiden kişiye değişebilir ve genellikle 14-16'ıncı haftaya kadar azalarak sonlanır.

Hamilelikte Bulantı İçin Öneriler

Hamilelikte bulantı ve kusma problemleriyle başa çıkmak için dikkat edilmesi gereken noktaları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tuğberk Güçlü şu şekilde sıralıyor:

  • Beslenme: Az ve sık beslenme yöntemine geçmek, ağır kokulardan uzak durmak, sabah bulantılarına karpuz, buzlu içecekler ve yoğurt gibi hafif gıdalarla karşı koymak önemlidir.
  • Besin Takviyeleri: Zencefil, B6 vitamini, tiamin açısından zengin besinler tüketmek bulantı ve kusmayı hafifletebilir.
  • Sıvı Alımı: Yemek aralarında yeterli sıvı tüketimi sağlamak ve istirahat etmek önemlidir.
  • Doktora Başvurun: Bulantı ve kusma şiddetli ise ve anne adayının genel durumunu bozuyorsa doktora başvurmak önemlidir.
  • Kişisel Farklılıklar: Hamilelik süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilir, bu nedenle kendi hamilelik deneyimini başkalarıyla kıyaslamamak önemlidir.

Hamilelikte bulantı ve kusmanın hafiflemesi durumunda, yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarında yapılan değişikliklerle genellikle şikayetler azalır. Ancak, bir sağlık sorunu olduğundan şüphe ediliyorsa veya şiddetli bulantı ve kusma devam ediyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Yirmilik Diş Çekimine Dikkat! Yirmilik Diş Çekimine Dikkat!

Editör: Muharrem Türkoğlu