CHP'de değişim rüzgarının ardından yaklaşan yerel seçim öncesi aday adaylığı heyecanı yaşanıyor. CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Hurşit Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu. Şehitkamil Belediyesi yönetiminden halkın memnun olmadığını aktaran Yıldırım, halkın değişim istediğini vurguladı

Ek Bütçe İstendi

Şehitkamil Belediyesi'nin 5.5 milyar TL'lik dev bir bütçeye rağmen halkın taleplerini karşılamadığını belirten Yıldırım,  şunları söyledi: “Şehitkamil’in 5.5 milyar bütçesi var. Şehitkamil Ekim ayı meclis toplantısında 600 milyon ek bütçe istediler ve meclisten geçti. 2004 yılında Metin Özkarslı döneminde Yeşilova, Karşıyaka, Münihpaşa, Mithatpaşa ve Mücahitler Mahallesi bölgelerinde 5 etaptan oluşan kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. O zamandan bu yana 19 yıl geçmiş. Bu 19 yılda belediye bütçesinin belli bir payını borçlanarak da olsa kamulaştırma yapılmış. Fakat şimdi dikkat ederseniz bir küçük ilçe büyüklüğünde yaklaşık olarak 5 bin nüfusa hitap edecek bir konut yapılanması var. Bu konut yapılanmasından Şehitkamil Belediyesi ne kadar gelir elde etti. Hasılat paylaşımı mı var? Yoksa kat karşılığı mı var? Yoksa bununla ilgili satışlardan belediyenin hasılat payı yüzde kaçtır?”

Takipçisi Olacağız

Önerge verdiklerini belirten Yıldırım, “İller Bankası ve İçişleri Bakanlığı’ndan bilgi istedik. 5.5 milyarlık bütçenin yanında tahmini olarak 5 milyarlık ek bir gelir elde edilecek nitelikte bir yapının hasılat payı ne kadar? Bunlar da yetmedi Ekim ayı son meclisinde 600 milyon liralık ek bütçe istendi. Yani el insaf Şehitkamil’in bu gelirleri ne oluyor? Nereye harcanıyor? Hiç kimse bilgi sahibi değil. Ben üç aylık bir ilçe başkanıyım. Geldiğim günden bugüne bu konularla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bir örnek daha vereyim. Hasılat payından 5 milyar gibi devasa geliri olan Şehitkamil Belediyesi bunu 2886 sayılı ihale kanununa göre mi yaptı? Doğrudan temin şartı en fazla 450 bin TL’dir. Doğrudan teminle verme şansı yoktur. Eğer ihale usulü ile yapıldıysa kimler davet edildi? Bu sorularla ilgili hiçbir cevap yok. Ama bizim amacımız bekçi dövmek değil üzüm yemek. Yapılan her hizmeti takdir ederiz. Yanlışlarını da çıkıp Şehitkamil halkı ile paylaşırız. Devasa bir yapılaşma var ve hepsi de aynı firma. Depremden sonra inşaat sektörü 3 ay durdu. Fakat bunlar durmadı. Kime hizmet bu? Bu rant kime? Bunların takipçisi olacağız. Şehitkamil halkının hakkını savunmaya devam edeceğiz” dedi.

Değişim Kazandı

CHP’nin kurultayı öncesi halk genel başkanın değişmesi gerektiği yönünde uyarılarda bulunduğunun altını çizen Yıldırım, “Nereye gitsek, hangi eve, esnafa gitsek, değişimin olmasını istiyordu. Kurultayda halkımızın bu talebi karşılık buldu. Değişim kazandı. Şu anda halkın içinde dolaştığımızda, zamlardan, ekonomik krizden, belediyelerin sadece yandaşa hizmetinden bıkmış durumda. Tek umudumuz sizsiniz diye gerçekten büyük bir teveccüh var. Bizler de şuncu buncu demeden örgütümüzde herkese aynı mesafede durup birlikte çalışmaya gayret gösteriyoruz. Amacımız Şehitkamil Belediyesi’ni kazanmak. Çok umutluyum Şehitkamil’i alacağımıza inanıyorum”

Hizmetler Yetersiz

“Yerel basınımızdan özellikle ricamız var. Kentimizin gözü, kulağı, sesi basınımızdır. Kimin hakkaniyetli çalıştığını, adayların projelerini, sorgulamaları gerek” diyen Yıldırım, “Şehitkamil’de 30 yıllık bir AKP ve onun öncesi Refah Partisi yönetimi var. Biz Ahmet Yılmaz döneminde Şehitkamil’i bıraktığımızda, 100 metrelik bir belediye binasından belediye sarayına geçmiş olarak bıraktık. Şu anda devasa bütçeleri olan belediye her ay rutin olarak 100 milyon civarı arsa satışları olmasına rağmen yapılan hizmetler devasa değil. Yeraltı yatırımlarını Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu belediyenin 5.5 milyar TL. gibi korkunç bir yıllık bütçesi var. Bana göre şu anda Gaziantep’in en büyük sorunu trafik sorunudur. Bu konuda hiçbir gelişme yok. Şehrimizin akciğeri olan Dülük Ormanları’nın bir kısmının imara açılacak olması şehrimize vurulmuş bir hançerdir. 3 defa yürütmeyi durdurma kararı olmasına rağmen hiç kimseyi dinlemeyen bir Büyükşehir Belediyesi var. Yargı kararlarını da dinlemeyen bir yönetim var. Buna şiddetle karşı geldik. Karşı gelmeye devam edeceğiz. Tugay arazisi önünde eylem yapacağız. Bu hukuksuzluğa dur diyeceğiz. 

Editör: Haber Merkezi