Meğerse Akil Öztuna'nın kızı, kendisinden daha ünlü bir isimmiş. İşte, "Hababam Sınıfı"nın sevilen karakteri Akil Hoca'yı canlandıran Akil Öztuna'nın oyuncu kızı...

10 Ocak 1905'te Ankara'da doğan ve aslen asker olan Akil Öztuna, 1974 yapımı "Dövüşe Dövüşe Öldüler" filmiyle sanat dünyasına adım attı. Öztuna, "Hababam Sınıfı", "Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı" ve "Hababam Sınıfı Uyanıyor" filmlerindeki Akil Hoca rolü ile tanındı. 1975'te "Sarı Necmiye" filminde ve 1976'da "Tosun Paşa" filmindeki "Tellioğullarının reisi Akil" rolüyle ekranlara geldi.

1976'da "Tosun Paşa" filminin İstanbul Kemerburgaz'da gerçekleşen çekimleri sırasında yaşadığı bir kaza sonucu iç kanama geçiren Akil Öztuna, 18 Kasım 1976'da 71 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, 19 Kasım 1976'da Sinan Paşa Camii'nde düzenlenen törenin ardından Feriköy Mezarlığı'na defnedildi.

Survivor All Star'da ilk eleme adayı belli oldu! Survivor All Star'da ilk eleme adayı belli oldu!

Akil Öztuna'nın kızı, tüm beklentilerin ötesinde, babasından daha büyük bir ün kazanmış bir isim çıktı. Akil Hoca'nın kızı, "Binbir Gece" ve "Umutsuz Ev Kadınları" gibi dizilerde rol alarak tanınan Aytaç Öztuna'dır. Aytaç Öztuna, babasının adımlarını takip ederek oyunculuk kariyerine yöneldi ve şu anda 73 yaşında.

Editör: Ebru Kont1